more_horiz
Gospodarka

PKN Orlen chce zająć się recylingiem tworzyw sztucznych. To jeden z celów neutralności klimatycznej do 2050 r.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 16:00
PKN Orlen analizuje możliwość wykorzystania innowacyjnej technologii Hydro-PRTSM przy wdrażaniu projektów recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych. Koncern podpisał w tej sprawie list intencyjny oraz umowę na realizację studium wykonalności ze spółką KBR.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PKN ORLEN, materiały prasowe

PKN Orlen podkreślił, że zgodnie z przyjętą strategią do 2030 r. "chce rozwijać nowy obszar swojej działalności, który umożliwi efektywne ekonomicznie i środowiskowo zagospodarowanie odpadów z tworzyw sztucznych".

"Koncern podpisał list intencyjny oraz umowę na realizację studium wykonalności z wiodącym dostawcą technologii i usług inżynieryjnych, z którym analizuje możliwość wykorzystania innowacyjnej technologii Hydro-PRTSM przy wdrażaniu projektów recyklingu chemicznego tworzyw sztucznych. Pozwolą one realizować założenia gospodarki obiegu zamkniętego i spełnić cel neutralności emisyjnej koncernu do 2050 r." - ogłosił dziś PKN Orlen.

W informacji tej podano, że współpraca z firmą KBR "będzie opierać się na wykorzystaniu technologii Hydro-PRTSM licencjonowanej przez KBR", a przetwarzane tworzywa sztuczne będą pochodziły z kraju, przy czym "odzyskane w procesie recyklingu związki chemiczne zostaną przerobione z wykorzystaniem własnych aktywów rafineryjno-petrochemicznych w wyżej wartościowe produkty petrochemiczne, które trafią na rynek polski i europejski".

wodór stacja paliwo 1200.jpg
PKN Orlen stawia na wodór. Powstaną huby we Włocławku i w Płocku

Ekologia to jeden z priorytetów firmy

- Jesteśmy odpowiedzialną firmą, która ma realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego, dlatego angażujemy się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju. Podejmując współpracę ze spółką KBR stawiamy kolejny ważny krok w tym kierunku - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zaznaczył przy tym, że technologia, którą koncern obecnie analizuje, "ma umożliwić recykling odpadów z tworzyw sztucznych i wykorzystywanie pozyskanych w ten sposób surowców do wytwarzania produktów petrochemicznych i rafineryjnych".

- Będzie to nasza odpowiedź na globalne trendy związane z ochroną środowiska, która jednocześnie przyczyni się do budowy wartości koncernu w długiej perspektywie - podkreślił Obajtek.

Czym jest Hydro-PRTSM ?

Jak wyjaśnił PKN Orlen, technologia Hydro-PRTSM, licencjonowana przez KBR, polega na przetwórstwie odpadowych tworzyw sztucznych w produkty ciekłe i gazowe, które następnie można przetwarzać i wykorzystywać w produkcji chemikaliów, monomerów i polimerów.

"Podpisany list intencyjny oraz umowa na realizację studium wykonalności zakłada, że firma KBR weźmie aktywny udział we wdrożeniu projektu dostosowanego do potrzeb Grupy Orlen oraz zapewni wymagane wsparcie techniczne i wiedzę ekspercką" - zapowiedział koncern.

Prezes KBR ds. technologii Doug Kelly ocenił, że współpraca z PKN Orlen "to ważny krok w ocenie długoterminowego potencjału tej przełomowej technologii". - Jesteśmy pewni, że Hydro-PRTSM umożliwi PKN Orlen osiągnięcie korporacyjnych celów zrównoważonego rozwoju oraz dekarbonizacji - dodał Kelly.

shutt gospodarka waluty pieniądze 1200.jpg
Orlen inwestuje w produkcję wyrobów wysokomarżowych. Obajtek: chcemy efektywniej wykorzystać potencjał

Neutralność klimatyczna do 2050 roku

PKN Orlen przypomniał, że jako pierwszy koncern paliwowy z Europy Środkowej zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. Koncern wspomniał, że w ramach dochodzenia do tego celu, do 2030 r. zredukuje o 20 proc. emisję CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz o 33 proc. CO2/MWh z produkcji energii elektrycznej. "Do końca tej dekady koncern zainwestuje ponad 25 mld zł w projekty, które umożliwią redukcję oddziaływania na środowisko i otwarcie na nowe modele biznesowe" - oznajmił PKN Orlen.

Według niego, w Europie rocznie powstaje 24,5 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych - ponad jedna trzecia trafia do recyklingu, natomiast 42 proc. jest spalane, a 24 proc. składowane, co - jak podkreślono w informacji - "jest sprzeczne z modelem gospodarki obiegu zamkniętego". "Jednocześnie szacuje się, że ilość odpadów z tworzyw sztucznych wzrośnie w 2035 r. do 31 mln ton, co powinno wpłynąć na intensyfikację projektów recyklingowych" - zaznaczył PKN Orlen.


PR24/PAP/sw

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem