more_horiz
Gospodarka

Salwador oficjalne uznaje Bitcoina. Kryptowaluta stała się prawnym środkiem płatniczym

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 11:06
W Salwadorze Bitcoin stał się od dziś prawnym środkiem płatniczym i jest to pierwszy kraj, gdzie ta kryptowaluta uzyskała taki status.
Bitcoiny
BitcoinyFoto: shutterstock.com/Lukas Kurka

Rząd Salwadoru rozpoczął wcześniej zakup monet. Dzięki temu zapewniona została płynność dla sprzedawców i osób fizycznych, które skorzystają z nowej waluty. Bitcoin będzie środkiem płatniczym razem z dolarem.

Salwador przeznaczył 150 mld dolarów na przygotowanie wprowadzenia kryptowaluty w obieg

Wcześniej w Salwadorze powstał fundusz powierniczy Bitcoin Trust, którego wartość to 150 miliardów dolarów.

23,3 miliona dolarów z funduszu przeznaczono na instalację kilkuset automatów bitcoinowych - bitomatów. Urządzenia działają tak samo, jak bankomaty: można z nich wypłacać oraz wpłacać do nich pieniądze.

Płatność w Bitcoinach i dolarach dzięki aplikacji

Ponadto dla obywateli przygotowano aplikację, dzięki której obywatele Salwadoru mają możliwość dokonywania transakcji albo w Bitcoinach, albo w dolarach. Każdy, kto pobierze aplikację, otrzyma 30 dolarów.

bitcoin1200.jpg
Bitcoin jak kolejka górska. Ogromny wzrost wartości

W kraju trwa kampania, zachęcająca do korzystania z kryptowaluty.

Zwolennicy wprowadzenia nowego środka płatniczego - z prezydentem kraju Nayibem Bukele na czele - od miesięcy przekonują, że Bitcoin pozwoli zaoszczędzić ponad 400 milionów dolarów rocznie na transakcjach finansowych między Salwadorem a Stanami Zjednoczonymi.

Tylko w ubiegłym roku przekazy pieniężne do Salwadoru wyniosły prawie 6 miliardów dolarów, czyli 23 procent jego produktu krajowego brutto. Teraz transakcje będą darmowe.

Opinia publiczna jest podzielona w sprawie Bitcoina – dla wielu osób to furtka dla przestępców

Salwadorczycy są podzieleni w sprawie nowej waluty. Część uważa, że będzie to korzystne dla nich i finansów publicznych, część z kolei krytykuje władze, oskarżając je o tworzenie możliwości dla przestępców finansowych.


bitcoin1.jpg
Do wydobywania kryptowalut trzeba więcej energii niż zużywa Polska. Nowa analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Prezydent Salwadoru zaapelował do obywateli o cierpliwość przy wprowadzeniu Bitcoina. Podkreślił, że ta innowacja potrzebuje czasu, jest także obarczona ewentualnymi błędami.

Wcześniej światowe organy regulacyjne włączyły zmienność stóp zwrotu z kryptowalut do systemu nadzoru. Uważają, że istnieje ryzyko narażenia systemu finansowego na niestabilność w przypadku nagłego spadku wartości alternatywnych środków płatniczych. W ostatnich miesiącach kurs Bitcoina był niestabilny.

IAR, jk