X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Fuzja Orlenu i Lotosu coraz bliżej. Norweski rząd pomoże w procesie połączenia

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 09:53
Norges Bank zagłosuje za wydzieleniem gdańskiej rafinerii, co zwiększa szanse na sukces skarbu państwa na walnym zgromadzeniu Lotosu, a w konsekwencji przybliża paliwową megafuzję z Orlenem - pisze środowy "Puls Biznesu".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Travel mania

Jak podaje "Puls Biznesu", Norges Bank, czyli bank należący do norweskiego państwa, poprze najważniejszą z uchwał zaplanowanych do podjęcia na zwołanym na 14 października walnym zgromadzeniu Lotosu. Uchwała umożliwi dalsze prace nad fuzją gdańskiej spółki z PKN Orlen, czyli przede wszystkim złożenie przez Orlen wniosku o zatwierdzenie tzw. środków zaradczych.

"PB" przypomina, że Norges Bank ma 1,93 proc. akcji Lotosu (według stanu na koniec 2020 r.).

"O tym, jak zamierza głosować na walnym, dowiadujemy się ze strony internetowej, na której bank publikuje instrukcje głosowania. Z dokumentu wynika, że Norwegowie zagłosują za w przypadku uchwały dotyczącej wydzielenia gdańskiej rafinerii Lotosu do osobnej spółki — Lotosu Asfalt. To kluczowa uchwała, ponieważ wymaga większości aż 4/5 głosów. Skarb państwa, który prowadzi projekt fuzji, kontroluje 53,19 proc. kapitału Lotosu, co na ostatnich pięciu walnych zgromadzeniach przekładało się na 70,6 do 75,6 proc., głosów. Potrzebuje więc sprzymierzeńców, a Norwegowie ze swoim pakietem są cenni" - czytamy.

shutt ropa 1200.jpg
Ropa najdroższa od 2014 roku. Przyglądamy się prognozom na najbliższe miesiące

Kluczowe decyzje w czwartek

Zdaniem dziennika, czwartkowe walne Lotosu jest ważne, ponieważ przewiduje głosowanie nad uchwałami umożliwiającymi jego reorganizację i przygotowanie do wypełnienia narzuconych przez Komisję Europejską (KE) tzw. środków zaradczych. To od nich uzależniła zgodę na transakcję.

"Dla przypomnienia: zgodę KE wyda dopiero wtedy, gdy zostaną zawarte warunkowe umowy zbycia niektórych aktywów z obszarów: produkcji paliw, sprzedaży hurtowej i detalicznej, logistyki, asfaltów oraz paliwa lotniczego. Do 14 listopada Orlen ma czas, by wysłać do Brukseli plan wypełnienia środków zaradczych. Potrzebuje do tego wcześniejszej zgody akcjonariuszy Lotosu na zbycie aktywów" - czytamy.

Z odpowiedzi, które PB uzyskał od Lotosu wynika, że o ile uchwała o wydzieleniu rafinerii wymaga większości 4/5 głosów, o tyle pozostałe punkty walnego, mówiące o zgodzie na sprzedaż pozostałych aktywów, wymagają jedynie bezwzględnej większości, czyli ponad połowy głosów. "Pozycja skarbu państwa jest tu komfortowa" - wskazano.

PolskieRadio24.pl, PB, PAP, md

Czytaj także

Orlen planuje zakup pierwszej w Polsce lokomotywy wodorowej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 19:00
PKN Orlen, w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz, planuje zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy. Pojazd powstał na bazie lokomotywy manewrowej SM42, która zyskała innowacyjny i nowoczesny wygląd - podał koncern.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG pozwoli realizować duże inwestycje. Na początek to 200 mld zł przychodów

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 15:57
- Nowy podmiot po połączeniu PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG będzie w stanie realizować duże inwestycje, pozyskiwać nowe technologie i wdrażać je w polskiej gospodarce - powiedział podczas jednego z paneli Kongresu 590 dyrektor z PKN Orlen Karol Wolff.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister aktywów: za wysokie ceny energii odpowiadają UE i Rosja

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 08:38
- Za wysokie ceny energii elektrycznej odpowiada polityka klimatyczna UE i wysokie koszty emisji CO2 oraz spekulacyjna gra Rosji na rynkach gazu - oświadczył na posiedzeniu sejmowej komisji energii wiceminister aktywów Maciej Małecki.
rozwiń zwiń