X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wicepremier i minister rolnictwa zapowiedział kiedy powstanie Narodowy Holding Spożywczy

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2021 13:00
W ciągu pół roku powinien powstać Narodowy Holding Spożywczy - poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wiceszef rządu dodał, że powołanie nowego podmiotu powinno przebiegać sprawniej dzięki współpracy z resortem aktywów państwowych
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Aleksandar Malivuk

Resort aktywów państwowych ma nadzorować spółki wchodzące w skład holdingu, a nad stosownym projektem ustawy pracuje parlament. Filarem ma być Krajowa Spółka Cukrowa, ponadto spółki nasienne oraz roślinne, w których Skarb Państwa jest udziałowcem.


Posłuchaj
00:21 Wicepremier i minister rolnictwa mówi o Narodowym Holdingu Spożywczym ( IAR/Fedusio) Wicepremier i minister rolnictwa mówi o Narodowym Holdingu Spożywczym ( IAR/Fedusio)

 

Powstanie nowego podmiotu powinno poprawić sytuację producentów żywności w relacjach z innymi podmiotami rynkowymi - wskazywał wicepremier.

-To trudne wyzwanie, bo nie mamy swojego przetwórstwa. Wobec tego przetwórcy wykorzystują swoją pozycję, dyktując ceny skupu poniżej jakiejkolwiek opłacalności. Budowa NHS mogłaby przeciwdziałać takim praktykom, to byłoby właściwe narzędzie, by wpływać na ograniczenie takich zachowań. Będziemy te prace przyspieszać - zapowiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.


Posłuchaj
00:29 Wicepremier i minister rolnictwa mówi o Narodowym Holdingu Spożywczym ( IAR/Fedusio) Wicepremier i minister rolnictwa mówi o Narodowym Holdingu Spożywczym ( IAR/Fedusio)

 

Na trudne relacje z pośrednikami i handlem narzekają producenci jabłek, owoców sezonowych i warzyw.

-Współpraca w ramach holdingu mogłaby wpłynąć na oferowane ceny skupu - zarówno świeżych zbiorów, jak i tych przeznaczonych do przemysłu. Ponadto mogłaby wpłynąć na ograniczenie importu - uważa szef Stowarzyszenia Polski Ziemniak Wojciech Nowacki.

-Ten import rzeczywiście w ostatnich latach jest dość znaczący, a czasem nieuzasadniony. Tegoroczne zbiory są dość dobre ilościowo, ale jakościowo plon handlowy stanowić będzie około 70 procent. Reszta trafi do przemysłu gorzelniczego czy biogazowni. Problemem branży ziemniaczanej jest słabo rozwinięte przechowalnictwo. Będzie rosnąć presja importu, bo nie wszystkie warzywa sprawnie trafiają do nabywców i psują się - tłumaczył Wojciech Nowacki.

Narodowy Holding Spożywczy ma zrzeszać także podmioty związane z sektorem mleczarskim oraz produkcji zwierzęcej.

PR24/IAR/sw


Czytaj także

Polska żywność odzyskała eksportowe rynki. Rośnie sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2020 15:03
W ciągu pierwszych 7 miesięcy roku Polska sprzedała zagranicę żywność o wartości 19,2 mld euro, tj. za kwotę o 6,4 proc. wyższą niż przed rokiem. Polskie produkty trafiają głównie do krajów UE - poinformował KOWR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: pandemia nie załamała eksportu produktów rolno-spożywczych

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 15:05
W ubiegłym roku wartość wywozu żywności z Polski wzrosła o 7 proc. do 34 mld euro - poinformował minister rolnictwa Grzegorz Puda podczas debaty online inaugurującej VII edycję Targów World Food Poland.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: w sierpniu inflacja wynosiła 5,5 procent. Nadwyżka w handlu zagranicznym to 3,1 mld euro

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 10:45
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku wzrosły o 5,5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do lipca tego roku inflacja wzrosła o 0,3 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: chcemy promować polską żywność i skracanie łańcuchów dostaw

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 14:50
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda mówiąc w czasie gali otwierającej targi Polagra o skutkach pandemii COVID-19 ocenił, że "Polska dzięki ciężkiej pracy rolników ten trudny okres przebrnęła dość łagodnie, w porównaniu do krajów Europy Zachodniej". Podkreślił również znaczenie promowania polskiej żywności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: pomoc dla rolników z Polskiego Ładu, to szansa na zdobywanie nowych rynków

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 10:00
Polskie rolnictwo i wytwarzane przez nie produkty są naszą doskonałą wizytówką w świecie. Także Polacy coraz częściej zwracają uwagę na to czy kupują świeże i zdrowe produkty spożywcze. Dlatego pomoc dla rolników zaproponowana w Polskim Ładzie może być oceniona tylko pozytywnie tak patrząc przez pryzmat rolników jak i konsumentów - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski z PAN i uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
rozwiń zwiń