more_horiz
Gospodarka

Decyzja o podwyżce stóp procentowych umocniła złotego

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 18:11
Decyzja o podwyżce stóp procentowych NBP przełożyła się na krótkoterminowe umocnienie złotego. Polska waluta umacniała się już przed publikacją decyzji RPP, dzięki czemu kurs euro spadł poniżej 4,6 zł – powiedział strateg rynków walutowych w PKO BP Arkadiusz Trzciołek.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

- Decyzja o podwyżce stóp procentowych NBP o 75 pb, która doprowadziła stawkę referencyjną do poziomu 1,25 proc., przełożyła się na krótkotrwałe umocnienie złotego. Polska waluta umacniała się już przed publikacją decyzji RPP, dzięki czemu para EUR/PLN spadła poniżej granicy 4,60 – powiedział strateg rynków walutowych w PKO BP Arkadiusz Trzciołek.

Złoty mocniejszy od korony i forinta

Zwrócił uwagę, że ani w komunikacie, ani na konferencji prasowej nie padły żadne wskazania, jakie będą kolejne kroki władz monetarnych.

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Stopy procentowe kolejny raz w górę. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

- Jednak silne postanowienie o działaniu w stronę powrotu inflacji do celu (wynoszącego 2,5 proc. z odchyleniem +/- 1 pkt proc.) wskazuje na możliwość dalszych ruchów na przełomie 2021 i 2022 roku. Złoty był w środę nieco mocniejszy od czeskiej korony czy węgierskiego forinta, a dalsze podwyżki stóp w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej (kolejna prawdopodobnie w czwartek w Czechach) powinny ograniczać pole na osłabienie tych walut - powiedział Trzciołek.


- W krótkim terminie umocnieniu walut z rynków wschodzących może przeciwdziałać normalizacja polityki monetarnej w USA oraz wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2 - dodał strateg PKO BP.

Podwyżki stóp procentowych zależą od poziomu inflacji

Jego zdaniem wysoka inflacja w naszym regionie będzie skutkować presją na banki centralne, aby nadal podwyższały stopy procentowe. Ale są inne czynniki, które mogą wpływać na kursy walut regionu, w tym złotego.

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę stopy procentowe. Jak wynika z komunikatu banku centralnego, stopa referencyjna została podniesiona o 75 pkt bazowych, do 1,25 proc. Stopa lombardowa wzrosła o 75 pkt bazowych, do 1,75 proc. Stopa depozytowa została podniesiona również o 75 pkt bazowych i wynosi 0,75 proc. Stopa redyskonta weksli została ustalona na 1,3 proc., a stopa dyskonta weksli na 1,35 proc.

PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem