more_horiz
Gospodarka

Polski Ład. Oto rozwiązania wspierające i wzmacniające inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 15:47
Polski Ład to szereg rozwiązań,  które wzmocnią inwestycje firm i innowacyjność  polskiej gospodarki, a tym samym jej konkurencyjność.
Nie widać, by kryzys na wschodniej granicy miał przełożenie na inwestycje w Polsce - powiedział w czwartek wiceminister rozwoju i technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak w Dzienniku Gazecie Prawnej.
Nie widać, by kryzys na wschodniej granicy miał przełożenie na inwestycje w Polsce - powiedział w czwartek wiceminister rozwoju i technologii, pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak w "Dzienniku Gazecie Prawnej".Foto: Shutterstock/ wutzkohphoto

Jak komentuje  wiceminister finansów, Jan Sarnowski, Polski Ład wprowadza system ulg, które wpłyną na wzrost dostępności środków na inwestycje.

- Ułatwią łączenie inwestorów, którzy posiadają pieniądze z polskim biznesem, który ich pilnie potrzebuje dla zwiększenia produktywności czy wdrożenia nowych towarów i usług. Z drugiej strony rozwiązania podatkowe sprawią, że inwestycje staną się dla firm po prostu tańsze – mówi wiceminister Sarnowski.

I wymienia szereg rozwiązań proinwestycyjnych. Wśród nich znalazły się:

- Ulga B+R wspierająca prace koncepcyjne nad nowym produktem.

- Ulga na prototyp, wspomagająca przeniesienie pomysłu na język praktyki i produkcji.

- Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników, ułatwiająca konkurowanieo specjalistów o kluczowych umiejętnościach i kompetencjach.

- Ulga na robotyzację, która ułatwi otwarcie dedykowanej towarowi linii produkcyjnej.

- Ulga IP Box, która zmniejszy obciążenie na etapie jego sprzedaży.

- Ulga na IPO wraz z ulgą na inwestycje w giełdowych debiutantów, ułatwią polskim firmom wejście na giełdę i znalezienie potrzebnych im inwestorów.

- Ulga konsolidacyjna kierowana do firm, które poprzez połączenie się z innym podmiotem zdecydują się na uratowanie np. swojego kontrahenta, dostawcy lub innego biznesu potrzebującego wsparcia.

- Ulga na ekspansję, dzięki której wydatki na poszukiwanie nowych rynków dla polskich produktów będą mogły zostać odliczone 2 razy.

- Atrakcyjne podatkowo zasady inwestowania za pośrednictwem Venture Capital, które będą zachętą do lokowania kapitału w innowacyjne polskie przedsiębiorstwa i start-upy.

- Polski Ład przewiduje znaczne uatrakcyjnienie Estońskiego CIT-u. Projekt zniesie limit przychodowy i dopuści do Estońskiego CIT spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne, proste spółki akcyjne i spółdzielnie (te ostatnie – w zakresie tzw. funduszu inwestycyjnego). Zniknie również opodatkowanie na wejściu i na wyjściu. Ważną zmianą jest również obniżenie efektywnego opodatkowania małych CIT-owców PIT-em i CIT-em z 25 do 20 proc.


Ministerstwo Finansów, PR 24, PAP, jk