more_horiz
Gospodarka

Rośnie produkcja przemysłowa. Dane GUS lepsze niż oczekiwania analityków

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 11:02
Produkcja przemysłowa w październiku w porównaniu z tym samym okresem 2020 roku wzrosła o 7,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do września tego roku była wyższa o 2,3 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w październiku rdr o 5,2 proc., a mdm spadku o 0,6 proc.
Wzrost produkcji odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu.
Wzrost produkcji odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu.Foto: Shutterstock

Według wstępnych danych w październiku wzrost produkcji odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 21,9 proc., maszyn i urządzeń - o 18,6 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 14,7 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 13,8 proc., wyrobów z metali - o 13 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 12,1 proc.

Spadek wystąpił w 9 działach, m. in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 19,5 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w październiku wzrosła rdr o 9,8 proc., a mdm wzrosła o 2,0 proc. Od stycznia do października produkcja sprzedana przemysłu była o 14,9 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano spadek o 2,7 proc.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w październiku wzrosną o 10,8 proc., a w ujęciu miesięcznym o 1,1 proc. Tymczasem ceny produkcji przemysłowej w październiku 2021 r. wzrosły rdr o 11,8 proc., w ujęciu miesięcznym wzrosły o 1,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem