X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tauron zwiększa wydobycie i sprzedaż. "W ostatnich miesiącach wzrosło zapotrzebowanie na węgiel"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 08:52
Tegoroczna produkcja węgla kamiennego w kopalniach spółki Tauron Wydobycie będzie o ponad pół miliona ton wyższa niż przed rokiem - poinformowała spółka, która w ostatnim czasie zwiększyła łączną liczbę frontów wydobywczych w swoich kopalniach do siedmiu.
Wieża szybowa, Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie.
Wieża szybowa, Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie.Foto: Tauron

- Tegoroczna produkcja węgla będzie w spółce wyższa o ponad 500 tys. ton w stosunku do roku 2020. Dzięki dobrej koniunkturze rynkowej ograniczyliśmy ilość węgla zalegającego na zwałach i można spodziewać się, że wpłynie ona na znaczący wzrost przychodów w 2022 roku - powiedział prezes Taurona Wydobycie Jacek Pytel.

Zmniejszenie zapasów na zwałach

W trzech kwartałach tego roku produkcja węgla kamiennego wzrosła w Grupie Tauron do 3,7 mln ton (o 3 proc.), a sprzedaż tego surowca była wyższa niż przed rokiem o 34 proc. i wyniosła blisko 4 mln ton. W samym trzecim kwartale produkcja węgla wyniosła 1 mln ton, a sprzedaż przekroczyła 1,6 mln ton (wzrost o 50 proc. wobec trzeciego kwartału 2020), co oznacza zmniejszenie zapasów węgla na zwałach.

- W ostatnich miesiącach wzrosło zapotrzebowanie na węgiel, co również przełożyło się na wysoki poziom sprzedaży naszych produktów paliwowych. Atutem naszych kopalń jest dostęp do zasobnych złóż węgla o parametrach jakościowych niezbędnych dla energetyki, które możemy jej oferować w konkurencyjnych cenach, dzięki bliskości geograficznej kopalń i elektrowni - podkreślił Jacek Pytel.

Przedstawiciele spółki przyznają, iż w tym roku notuje ona znacznie większe, w stosunku do lat ubiegłych, zapotrzebowanie na produkty - zarówno dla dużych podmiotów gospodarczych, jak i dla klientów indywidualnych. Dotyczy to własnych punktów sprzedaży, jak i autoryzowanych sprzedawców.

Siedem frontów wydobywczych

W ubiegłym roku kopalnie Grupy Tauron wyprodukowały 4,54 mln ton węgla (rok wcześniej 3,78 mln ton), a sprzedaż tego surowca wyniosła 4,08 mln ton. W 2020 r. 56 proc. dostaw węgla do produkcji prądu i ciepła Tauron zaspokoił węglem z własnych kopalń; po trzech kwartałach tego roku wskaźnik ten wynosi 58 proc. EBITDA segmentu wydobycie Grupy Tauron po trzech kwartałach 2021 r. pozostaje ujemna.

Spółka Tauron Wydobycie skupia kopalnie: Sobieski, Janina i Brzeszcze, które w przyszłym roku staną się kopalnią zespoloną.

Obecnie w Sobieskim pracują trzy ściany wydobywcze, m.in. nowy front wydobywczy w partii Brzezinka, gdzie tzw. operatywne zasoby węgla wynoszą ok. 12 mln ton. W kopalniach Janina i Brzeszcze we wrześniu tego roku uruchomiono dwie nowe ściany, których łączny potencjał dobowego wydobycia węgla był rzędu 10 tys. ton. W sumie w zakładach spółki jest obecnie siedem frontów wydobywczych.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

EBI udzielił kredytu Tauronowi. Kwota to niemal 3 miliardy złotych

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 12:16
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał koncernowi energetycznemu Tauron kredyt w wysokości 2,8 miliarda złotych - podała spółka w komunikacie. Ma on być w całości przeznaczony na pokrycie wydatków inwestycyjnych w sieci dystrybucyjne energii elektrycznej w południowej i południowo-zachodniej Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron uruchomi dwie kolejne farmy fotowoltaiczne. Powstaną w Mysłowicach i Stalowej Woli

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 11:52
W Mysłowicach i Stalowej Woli mają powstać kolejne farmy fotowoltaiczne w ramach programu Tauron PV, zakładającego inwestycje tego typu na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji. Działająca już farma w Jaworznie wytworzyła dotąd 5,2 tys. MWh energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzrosły przychody z rynku mocy, OZE i dystrybucji energii elektrycznej". Tauron podał wyniki

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 13:55
Przedstawiciele Taurona omówili podczas konferencji wyniki osiągnięte w trzech kwartałach, kiedy Grupa wypracowała 497 mln zł zysku netto, a wartość EBITDA - zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację i odpisy na aktywa niefinansowe - przekroczyła 3,7 mld zł.
rozwiń zwiń