X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Oszczędzanie po polsku. Pieniądze odkłada ponad połowa pracujących Polaków

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 09:34
Ponad połowa pracujących Polaków regularnie oszczędza - wynika z badania serwisu Pracuj.pl. Oszczędzanie ma też jednak minusy, bo blisko 2/3 respondentów przyznaje, że odkładanie pieniędzy wiąże się z mocnym cięciem bieżących wydatków.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: prasit2512/Shutterstock.com

"Ponad połowa respondentów regularnie gromadzi oszczędności z otrzymywanego wynagrodzenia. Warto zauważyć, że skłonność do odkładania środków z pensji rośnie wraz z wykształceniem – deklaruje ją aż 70 proc. osób z wykształceniem wyższym. Wśród grup wiekowych najczęściej oszczędzają osoby w wieku 35-44 lat, a najrzadziej – w wieku 45-65 – podano w raporcie.

Na przyszłość, ale raczej nie na emeryturę

Respondenci często deklarują, że odkładają pieniądze na przyszłość, ale mniej myślą o przyszłej emeryturze. Taki powód oszczędzania wskazuje 38 proc. Polaków. Przy czym na odkładanie środków na emeryturę decyduje się 41 proc. mężczyzn i 34 proc. kobiet.

"Dane wskazują, że badani za największą przeszkodę do odkładania większych środków uważali właśnie wysokość obecnego wynagrodzenia. Dwie trzecie Polaków przyznaje, że oszczędzanie pieniędzy wymaga w ich wypadku mocnego cięcia wydatków – częściej wskazywały na to kobiety (69 proc.) niż mężczyźni (63 proc.). Z kolei blisko co trzeci respondent nie oszczędza żadnych środków argumentując, że nie pozwala na to zbyt niska pensja" - czytamy.

Ufamy swojej wiedzy o finansach

Jak podkreślono, dwóch na trzech respondentów twierdzi, że dobrze kontroluje swoje wydatki z pensji, a ponad połowa uważa, że ma dużą wiedzę o skutecznym oszczędzaniu zarobionych pieniędzy. Co ciekawe, 66 proc. badanych uważa, że nawet najmniejsze oszczędności procentują. Świadomość znaczenia oszczędzania jest więc wyższa, niż udział respondentów regularnie odkładających środki z zarobków.

Czytaj także:

"Warto podkreślić, że na wszystkie trzy wskazane aspekty wpływa wykształcenie badanych – im jest wyższe, tym bardziej badani byli skłonni do wysokiej oceny swoich umiejętności z zakresu oszczędzania. Z kolei najstarsi badani (45-65 lat) wyraźnie najczęściej uznawali, że dobrze kontrolują swoje wydatki – deklarowało tak 68 proc. z nich. Dla porównania, respondenci z Generacji Z (18-24) wyrażali taką opinię w 54 proc. przypadków" – poinformowano.

Połowa z nas śledzi wydarzenia gospodarcze

Dodano, że badacze zapytali pracujących Polaków o ich zainteresowanie gospodarką i jej podstawowymi wskaźnikami. 54 proc. badanych stwierdziło, że śledzą informacje na temat gospodarki, a 50 proc. - że są na bieżąco ze zmianami dotyczącymi podatków bezpośrednio dotykających ich kieszeni.

Badanie przeprowadzono we wrześniu i październiku br. na reprezentatywnej, liczącej 1820 osób grupie Polaków, mających pracę.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Gotówkę wydaje się trudniej. Jak powstrzymać się od wzięcia kredytu?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 20:01
W Polsce nie ma edukacji ekonomicznej prowadzonej od najmłodszych lat. Z badań Narodowego Banku Polskiego wynika, że coraz więcej z nas pragnie i potrzebuje większej wiedzy o finansach. Co możemy poprawić już dziś w naszym budżecie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie średnia kwota hipoteki. To efekt dużego wzrostu cen nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 10:16
Średnia kwota hipoteki zwiększyła się o ponad 12 proc. To efekt rosnących cen nieruchomości, które windują wzrost wartości zaciąganych kredytów mieszkaniowych - poinformowało Biuro Informacji Kredytowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frankowicze w sądach. UOKiK: banki nie mogą żądać wynagrodzenia za udostępnienie kapitału

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 07:55
W ocenie UOKiK banki nie mają prawa domagać się od frankowiczów wynagrodzenia za czas, kiedy korzystali oni ze środków z kredytu hipotecznego. Chodzi o sytuację, gdy sąd unieważnił umowę kredytu ze względu na zawarte w niej niedozwolone klauzule.
rozwiń zwiń