X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Komisja sejmowa zaakceptowała budżet rolny na 2022 r. Zobacz, ile wyniesie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:55
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała w środę budżet rolny na 2022 r., nie wnosząc do niego poprawek. Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne oraz rybołówstwo w porównaniu z ub. r. będą zwiększone o 6 mld zł i wyniosą 60,6 mld zł.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Wcześniej nad budżetem rolnym debatowała sejmowa komisja rolnictwa, która także nie wniosła poprawek do rządowej propozycji budżetu rolnego na 2022 r.

Poprawki do budżetu rolnego zgłosiła natomiast poseł Małgorzata Tracz (KO). Nie uzyskały one akceptacji komisji rolnictwa.

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zarekomendowała budżet rolniczy

- Według komisji rolnictwa i rozwoju wsi, cel projektu ustawy budżetowej, jakim jest zabezpieczenie stabilnego poziomu finansowania podmiotów obsługujących rolników i mieszkańców wsi, będzie osiągnięty - powiedział Jerzy Małecki (PiS), przedstawiając sprawozdanie komisji rolnictwa. Poseł w imieniu komisji pozytywnie zarekomendował budżet rolny.

Wydatki budżetowe na rolnictwo podzielone na trzy części

W projekcie zaplanowano łączne wydatki na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne i rybołówstwo wraz z rezerwami w wysokości 60,6 mld zł. Wydatki zwiększają się o kwotę ponad 6 mld zł, w części rolnictwo rosną one o 47 proc., w części rozwój wsi - o 15 proc., a w części rynki rolne - o 28 proc. - poinformował Małecki.

Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne i rybołówstwo realizowane w poszczególnych częściach budżetu państwa, łącznie z wydatkami przewidzianymi w rezerwach celowych, zaplanowano w kwocie 16,3 mld zł.

Więcej na KRUS

Dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przewidziano środki w kwocie 19 mld 150 mln zł.

Łączne wydatki mają więc wynosić 35 mld 457 mln zł. Jest to 6,92 proc. wydatków ogółem budżetu państwa.

Zwiększone środki na dopłaty do ubezpieczeń rolnych

W 2022 r. w porównaniu do 2021 r. zwiększają się wydatki na dopłaty do ubezpieczeń rolnych o kwotę 1 mld zł, na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt o kwotę ok. 490 mln zł, a na funkcjonalnie szkół i ośrodków doradztwa rolniczego i KRUS o kwotę 258 mln zł, a z budżetu unijnego o 3,5 mld zł.

Dyskusja na posiedzeniu komisji finansów dotyczyła głównie finansowania zadań weterynarii, w tym zwiększenia zarobków lekarzy weterynarii. Mówiono także o drogich nawozach, a także o finansowaniu gospodarstw ekologicznych.

Więcej pieniędzy na Inspekcję Weterynaryjną
Czytaj także:

W tym roku na Inspekcję Weterynaryjną i zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt z rezerw przeznaczono łącznie 922 mln zł.

Wiceminister przypomniał, że w przyszłym roku zaplanowano zwiększenie zatrudnienia w Inspekcji Weterynaryjnej o 604 etaty, na co przeznaczone będą wydatki w wysokości ponad 65 mln zł; powiększone zostaną inspektoraty powiatowe, na co ma być przekazane ok. 57,8 mln zł.

Komisja finansów na środowym posiedzeniu pozytywnie zaopiniowała też wniosek ministra rolnictwa o zmianę w planie finansowym KRUS. Chodzi m.in. o zmniejszenie kwoty o 50 mln zł na zasiłki macierzyńskie, przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków na zasiłki pogrzebowe. PR24, PAP, jk

 

Czytaj także

Koniec z zaniżaniem odszkodowań. Rzecznik Finansowy chce zmian w ubezpieczeniach dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 19:33
- Urealnienie ochrony ubezpieczeniowej i uszczelnienie przepisów w celu wykluczenia rażących zaniżeń odszkodowań lub nieuzasadnionych odmów ich wypłaty - takie zmiany w zasadach ubezpieczeń dla rolników proponuje Rzecznik Finansowy - poinformowało biuro rzecznika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zmiany, które usuną mankamenty w ubezpieczeniu społecznym rolników". Rząd zajmie się projektem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 19:40
Projekt, który ma uregulować kwestie związane ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z ZUS i KRUS, został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Projekt ma też stworzyć stały mechanizm chroniący dzieci świadczące pomoc w gospodarstwie rolnym w sytuacji wypadku przy pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie m.in. dla rolników poszkodowanych przez ASF. ARiMR prowadzi nabory wniosków

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 13:47
W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trwają nabory wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej i odtwarzające ten potencjał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Henryk Kowalczyk ogłosił priorytety dla rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2021 16:43
Najważniejszymi wyzwaniami dla ministerstwa rolnictwa na najbliższy okres są walka z afrykańskim pomorem świń, zbudowanie systemu ubezpieczeń rolnych i uruchomienie holdingu spożywczego - poinformował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
rozwiń zwiń