X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Ustabilizuje ceny na początku przyszłego roku". Eksperci o pakiecie antyinflacyjnym

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 12:22
- Choć przedstawiony przez rząd pakiet antyinflacyjny oznacza jedynie leczenie skutków, a nie przyczyny, to należy uznać go za dobre rozwiązanie. Powinno ono obniżyć inflacyjny szczyt, którego spodziewamy się na koniec roku. Dobrze też, że rząd deklaruje możliwość przedłużania tych działań, gdyby okazało się, że inflacja nie wyhamuje w oczekiwanym stopniu. Należy spodziewać się, że na początku 2022 r. wyniesie ona ok. 8 proc., a potem obniży się do ok. 5 proc. - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Marek Kłoczko, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.
Eksperci: pakiet antyinflacyjny powinien spłaszczyć górkę inflacyjną w przyszłym roku
Eksperci: pakiet antyinflacyjny powinien spłaszczyć górkę inflacyjną w przyszłym rokuFoto: Shutterstock/Dziurek

Goście audycji komentowali przedstawiony w czwartek przez rząd pakiet antyinflacyjny i jego przewidywane skutki, które mają być widoczne dla Polaków jeszcze w tym roku. Np. ceny paliwa na stacjach mają być niższe 20 grudnia o 20-30 groszy. Według założeń taki będzie skutek zmniejszenia na 5 miesięcy do minimum akcyzy na paliwo i zniesienia od 1 stycznia na 5 miesięcy podatku od jego sprzedaży detalicznej. Będzie też zwolnienie z opłaty emisyjnej do końca maja 2022 r. W pakiecie jest dodatek osłonowy dla rodzin wielodzietnych uzależniony od dochodu na członka rodziny. Wyniesie on od 400 do ponad 1 tys. zł rocznie i wypłacony w dwóch ratach. Przewidziane jest także od 1 stycznia 2022 r. obniżenie z 23 do 8 proc. VAT na gaz. Nie będzie również akcyzy na energię elektryczną.

Pierwszy krok w walce z wyższą inflacją

- W tej chwili mówimy o pakiecie przedstawionym przez premiera jako o leczeniu objawów. Jeśli popatrzymy z tej strony, to myślę, że są to dobre rozwiązania. Nie jest nawet ważne czy będzie to do maja, 3 czy 5 miesięcy, bo premier powiedział, pe to pierwszy krok i jeśli będzie potrzeba, to rząd będzie działał dalej. I to jest słuszne podejście. Jednak główną kwestią są przyczyny inflacji i tu decydenci nie do końca zdali egzamin. Podchodzili zbyt niefrasobliwie do sygnałów, które liczni eksperci wysyłali wcześniej, a dotyczące potrzeby schładzania inflacji - mówił Marek Kłoczko.

Wskazał na RPP, która jego zdaniem zbyt późno zaczęła dyskutować o podwyżce stóp procentowych. Skrytykował też zakup przez Orlen "lokalnej prasy, która nie ma nic wspólnego z biznesem naftowym, a te 120 mln zł piechotą nie chodzi".

Wypłaszczenie inflacyjnej górki

W opinii Piotra Araka propozycje rozwiązań antyinflacyjnych mają za zadanie wypłaszczyć wzrost inflacji, a patrząc na prognozy dot. początku przyszłego roku, może ona przebić poziom 8 proc.

- W styczniu, lutym, marcu mielibyśmy wysokie odczyty inflacji ze względu na aktualizację odczytów energii elektrycznej i innych źródeł energetycznych, a także przez presję płacową, która na początku roku będzie wiązała się z tym, że wtedy część płac jest indeksowanych albo podnoszonych. W górę idzie też płaca minimalna. Górka inflacyjna byłaby więc bardzo odczuwalna przez społeczeństwo. Działanie polegające na ścinaniu części podatku od źródeł energetycznych, będących jednym z elementów poza kontrolą NBP, powoduje, że wypłaszczamy górkę inflacyjną. Ale oznacza to też, że lekko podwyższony poziom inflacji, ok. 5 proc., może utrzymać się dłużej, przez lato i do jesieni przyszłego roku – analizował Piotr Arak.

Zdaniem gościa "Rządów Pieniądza" pakiet inflacyjny nie spowoduje jednak dojścia do celu inflacyjnego. To wymagałoby bowiem radykalnego podniesienia stóp procentowych przez NBP.

Według Piotra Araka obniżka VAT na żywność nie miałaby dobrego skutku dla gospodarki, ponieważ bardzo zwiększyłaby konsumpcję, a teraz chodzi raczej o jej ograniczanie.

Marek Kłoczko przyznał z kolei, że ceny towarów czy usług, mimo pakietu, nie muszą spaść, bo przedsiębiorcy biorą pod uwagę także np. wzrost płac czy drożejące surowce.

Posłuchaj
20:38 PR24_AAC 2021_11_26-09-08-09.mp3 "Ustabilizuje ceny na początku przyszłego roku". Eksperci o pakiecie antyinflacyjnym (Polskie Radio 24)

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md

Zobacz więcej na temat: inflacja GOSPODARKA POLSKA

Czytaj także

Tadeusz Kościński: będziemy walczyć z inflacją także przez ograniczenie kosztów administracji i nietworzenie nowych funduszy celowych

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 17:00
Koszt pomocy państwa dla rodzin w ramach tarczy antyinflacyjnej to około 10 mld złotych. Ale z powodu inflacji wpływy do budżetu zwiększyły się o 8 do 9 mld złotych, dlatego będzie z czego sfinansować pomoc i nie będzie to generować dodatkowej inflacji - powiedział Tadeusz Kościński w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wicepremier zapowiada "bardzo wyraźny spadek inflacji". Podał termin

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 22:54
Jak oświadczył na antenie TVP wicepremier Jacek Sasin, dzięki tarczy antyinflacyjnej "spadek inflacji na początku przyszłego roku będzie bardzo wyraźny". - Będzie wynosił ok. 1 proc. - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 23:58
- Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej. Tak jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Bankowej" prezes NBP Adam Glapiński. 
rozwiń zwiń