more_horiz
Gospodarka

Szczyt UE. Premier: w Komisji Europejskiej jest lobby, które chce nałożyć dodatkowy podatek

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 12:55
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Brukseli, że w Komisji Europejskiej jest mocne lobby, które chce nałożyć podatek na gospodarstwa domowe, na ciepłą wodę i na transport. My się temu jednoznacznie sprzeciwiamy - zapewnił szef rządu.
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli: nie ma naszej zgody na ew. nowy europejski podatek dla gospodarstw domowych.
Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli: nie ma naszej zgody na ew. nowy europejski podatek dla gospodarstw domowych.Foto: EPA/KENZO TRIBOUILLARD / POOL

Premier bierze udział w szczycie UE. Przed rozpoczęciem spotkania wskazywał, że "udało się wzmocnić zasady współpracy pomiędzy NATO a UE".

- NATO jest podstawową częścią architektury bezpieczeństwa - oświadczył Morawiecki. Dodał, że współpraca między UE a NATO będzie ujęta w szczegółowej deklaracji.

W tym kontekście zwrócił uwagę na sytuację, rozgrywającą się za naszą wschodnią granicą.

- W odniesieniu do Białorusi jednoznacznie pokazujemy na używanie migrantów jako narzędzia, jako żywych tarcz i jest to przyjęte przez wszystkie państwa. Jednocześnie pokazujemy, że będzie eskalacja kolejnych sankcji wobec Białorusi, jeśli te działania się nie zatrzymają - powiedział. Dodał, że w tej sprawie jest zgodność co do konkluzji.

- W odniesieniu do Rosji, która zacieśnia pętlę wokół Ukrainy, tutaj mamy większe rozbieżności zdań z niektórymi państwami Europy Zachodniej. Jestem jednak optymistą co do możliwości wypracowania wspólnych konkluzji i także zaznaczenia, że będziemy reagowali w sytuacji militarnej na Ukrainę - powiedział Morawiecki.

Klimat jednym z głównych tematów szczytu

Polski premier mówił też, że podczas szczytu dyskutowane będą również kwestie związane z polityką klimatyczną. Jak ocenił ciąży na niej "taki cień związany z cenami uprawnień do emisji CO2".

Wskazał, że resort klimatu i środowiska zaprezentował specjalny dokument, który "jest najpoważniejszym dokumentem analizowanym obecnie w zakresie potencjalnych zmian przez KE".

- Mamy tutaj, nie ma co ukrywać, adwersarzy po stronie zachodniej Europy, którzy nie mają takich problemów jak Polska, Czechy, czy inne kraje Europy Centralnej i sprzeciwiają się temu. Ale spójrzmy na racjonalność naszych propozycji, na zdrowy rozsądek, który proponujemy. Ten podatek, jeśli UE już go nałożyła, powinien mieć charakter w miarę stały, w miarę przewidywalny, a nie skokowy - zauważył.

- Dążmy do tego, aby ograniczyć tę zmienność, aby skupić się na przewidywalności polityki klimatycznej - wzywał dodając, że Polska skierowała pewne propozycje w tej sprawie.

Nie ma polskiej zgody na ewentualny nowy podatek

Kontynuując wątek polityki klimatycznej Morawiecki podkreślił, że "Polska bardzo jednoznacznie opowiada się za tym, aby wprowadzić możliwość finansowania inwestycji gazowych i nuklearnych" - powiedział. Wskazał, że takie elektrownie są niżej emisyjne i potrzebujemy ich na najbliższe 30 lat.
Morawiecki zwrócił też uwagę, że są państwa i jest mocne lobby w KE, które chce nałożyć podatek na gospodarstwa domowe na ciepłą wodę i na transport: benzynę, paliwo.

- Dodatkowy podatek europejski. My temu się jednoznacznie sprzeciwiamy. Uważamy, że jest to co najmniej o jeden most za daleko i mocno wskazujemy, że będzie to dodatkowe obciążenie dla portfeli obywateli. Będzie bardzo mocno to podkreślać na Radzie Europejskiej" - zadeklarował.
Premier poruszył też wątek inflacji. Wskazał, że ze strony KE ma sygnały, że pakiet antyinflacyjny zaproponowany przez Polskę jest najdalej idący. "Obniżka akcyzy, obniżka podatku VAT - wymieniał.

Dodał, że w środę rozmawiał z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen i komisarzem odpowiedzialnym za gospodarkę Paolo Gentilonim, o możliwości wprowadzenia jeszcze dalszych obniżek podatków.

- Działamy bardzo szybko i bardzo mocno w kierunku osłabienia tego złego wpływu inflacji na portfele naszych obywateli - zapewnił.

Życzenia premiera dla mieszkańców UE

Morawiecki z okazji Świąt Bożego Narodzenia przekazał wszystkim obywatelom UE "nasz polski znak pokoju, braterstwa, współpracy, koordynacji różnych działań".

- Chcemy wspólnie w ramach UE rozwiązywać problemy, a tych problemów jest bardzo wiele - zauważył. Wskazał na kwestię Covid-19, kryzys energetyczny, migracyjny, czy temat Rosji.

- Wszystkie są dziś na agendzie, ale myślę, że atmosfera Bożego Narodzenia spowoduje, że dojdziemy do wspólnego porozumienia - zaznaczył.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem