more_horiz
Gospodarka

Świadczenia rodzinne 2022. Większe wsparcie dla rodziców i seniorów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 12:30
Rządowy program Rodzina 500+ od ponad 5 lat wspiera finansowo polskie rodziny w wychowywaniu dzieci. Tak będzie również w roku 2022, choć w programie szykują się pewne zmiany. Równocześnie, od stycznia 2022 startuje rządowy program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. - To kolejne wsparcie rodzin i inwestycja w kapitał ludzki - podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Na ten cel w budżecie państwa zabezpieczono 3 mld zł. Rząd nie zapomina także o seniorach.
Rządowy program Rodzina 500+ od ponad 5 lat wspiera finansowo polskie rodziny w wychowywaniu dzieci.
Rządowy program Rodzina 500+ od ponad 5 lat wspiera finansowo polskie rodziny w wychowywaniu dzieci.Foto: fizkes/Shutterstock

Od momentu uruchomienia programu Rodzina 500+ do rodzin trafiło już blisko 168 mld zł wsparcia. Od lipca 2019 roku wsparciem z programu objęte są wszystkie dzieci, bez względu na dochody rodziny. Tylko w październiku 2021 świadczenie wychowawcze otrzymało ok. 6,5 mln dzieci.

Od 1 stycznia 2022 roku to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował wnioski o nowe świadczenia i je wypłacał. Natomiast gminy będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

- ZUS od dłuższego czasu przygotowuje się do obsługi programu Rodzina 500+ od nowego roku. Zapewniam, że będziemy gotowi na czas. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów - zapowiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Od 1 stycznia tylko w formie elektronicznej

Od 1 stycznia 2022 r. aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na okres do 30 maja 2022 r.  rodzic dziecka, na które obecnie nie pobiera tego świadczenia, musi złożyć wniosek elektronicznie do ZUS.

"Wnioski o przyznanie świadczenia 500+ od 1 stycznia przyszłego roku będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia" - informuje ZUS.

Kolejna zmiana dotyczy sposobu wypłaty świadczenia. Zgodnie z nowelizacją świadczenia będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego. Ważna zmiana dotyczy także sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego - pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS.

Z uwagi na to, że od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze i załączniki do wniosku można będzie złożyć tylko w formie elektronicznej, ZUS zapewni wszystkim zainteresowanym taką możliwość. Każda osoba będzie mogła liczyć na pomoc ZUS przy składaniu tych dokumentów.

Stopniowe przejęcie realizacji programu Rodzina 500+ przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami gmin.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla 615 tys. dzieci

Równocześnie, od stycznia 2022 startuje rządowy program Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. 

- To kolejne wsparcie rodzin i inwestycja w kapitał ludzki - mówiła minister Marlena Maląg. Na ten cel w budżecie państwa zabezpieczono 3 mld zł.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy przysługuje rodzicom co najmniej dwójki dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Kwotę 12 tys. zł rodzice będą mogli pobierać przez dwa lata - po 500 zł co miesiąc, lub przez rok - po tysiąc zł miesięcznie. W tym czasie raz będzie można zmienić sposób wypłat.

Ten program również będzie obsługiwany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, drogą elektroniczną, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), Empatii lub bankowości elektronicznej, podobnie, jak jest to ze świadczeniem Rodzina 500+. Wypłaty będą przekazywane na konto bankowe. To kolejny prorodzinny element zaprezentowanego w maju tego roku Polskiego Ładu. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma pomóc rodzinom w lepszym godzeniu życia rodzinnego z pracą zawodową.

Według szacunków w przyszłym roku to świadczenie otrzyma ok. 615 tys. dzieci.

400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku

Podpisana niedawno przez Prezydenta RP ustawa zakłada także dofinansowanie do funkcjonowania miejsc opieki dla dzieci, które nie będą objęte Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym. Chodzi na przykład o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie.

Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna - przekazywane bezpośrednio instytucji (nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodziców). Tutaj też nie będzie obowiązywało kryterium dochodowe.

Rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 kwietnia 2022 r., dofinansowanie przysługiwać będzie jednak z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r. Tą formą wsparcia zostanie objętych ok. 110 tys. dzieci.

Zwiększone zostaną także nakłady na program Maluch+, czyli wsparcie rozwoju sieci instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 w całym kraju - zarówno w dużych ośrodkach, jak i mniejszych miejscowościach.

Dzisiaj budżet programu to 450 mln zł rocznie, po zmianach będzie to aż 1,5 mld zł rocznie.

Wsparcie dla mam powracających na rynek pracy

Przyszły rok dobrze zapowiada się również w kontekście programów społecznych pośrednio skierowanych do rodziców. Zabezpieczono m.in. 57,6 mln zł na realizację 73 projektów pilotażowych adresowanych do osób bezrobotnych, m.in. mam powracających na rynek pracy po urodzeniu dziecka.

Nabór wniosków w ramach projektu "Stabilna praca - silna rodzina” zakończył się w połowie listopada 2021 roku. Adresowany był do publicznych służb zatrudnienia - wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, które w ramach realizowanych projektów będą testować nowe metody czy sposoby pomocy osobom bezrobotnym, poszukującym pracy lub pracodawcom w celu przygotowywania rozwiązań o charakterze systemowym.

- Adresatami projektów będą osoby bezrobotne, m.in. mamy powracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka czy osoby młode, które ani nie pracują, ani nie chodzą do szkoły. Chcemy wspierać tworzenie jak najlepszych rozwiązań służących dalszemu rozwojowi rynku pracy w Polsce - tłumaczyła minister rodziny i polityki społecznej.

Jak zaznaczyła Marlena Maląg, środki te pochodzić będą z rezerwy Funduszu Pracy.

- Przy realizacji projektów urzędy będą mogły współpracować m.in. z Ochotniczymi Hufcami Pracy, agencjami zatrudnienia, związkami zawodowymi czy organizacjami pracodawców i innymi podmiotami - podkreśliła minister.

Projekty będą realizowane do końca 2023 r.

Kolejna edycja konkursu Senior+

Rząd nie zapomina również o seniorach. W połowie grudnia ruszył nabór wniosków w otwartym konkursie ofert w wieloletnim programie Senior+ w edycji na roku 2022.

Zaproszenie do udziału w konkursie skierowane zostało do jednostek samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. W nowej edycji konkursu do wzięcia jest 60 mln zł.

Program Senior+ adresowany jest do jednostek, których strategie rozwoju pomocy społecznej uwzględniają rozwój infrastruktury dla osób starszych lub w których brak jest innej infrastruktury pomocy społecznej tego typu. O pieniądze na utworzenie Dziennych Domów Senior+ i Klubów Senior+ oraz na dofinansowanie już istniejących ośrodków można starać się w dwóch modułach.

W ramach Modułu 1 przeznaczone są środki na utworzenie lub remont obiektów, będących własnością jednostki samorządu terytorialnego lub wyposażenie ośrodków wsparcia. W ramach Modułu 2 zostaną przyznane środki na funkcjonowanie już istniejących ośrodków wsparcia.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 18 marca 2022 roku.

PolskieRadio24.pl, DoS

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem