Dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomista: będzie kolejna podwyżka stóp
Ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu dokona kolejnej podwyżki stóp procentowych. W jego ocenie wzrosną one o 50 punktów bazowych.
2022-01-04, 08:02
Dziś na posiedzeniu zbierze się Rada Polityki Pieniężnej, która będzie decydować o stopach procentowych. Ostatnia podwyżka stóp procentowych NBP miała miejsce na początku grudnia. RPP podniosła wtedy główną stopę procentową banku centralnego, referencyjną, do 1,75 proc., czyli o 50 pkt. bazowych.
- Spodziewamy się, że na najbliższym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Taki ruch byłby zgodny z ostatnią komunikacją ze strony RPP. Już wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego podczas ostatniej konferencji prasowej wskazywały na duże prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki. Poza tym sądzimy, że RPP weszła w rytm podwyżek o 50 pkt. bazowych – powiedział ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.
Są argumenty za podwyżką
Dodał, że argumentem za podwyżką są także ostatnie dane płynące z gospodarki, które sugerują wzrost presji inflacyjnej.
- Ustawa o dodatku osłonowym dziś wchodzi w życie. Realizację wsparcia powierzono gminom
- Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Marlena Maląg: liczba składanych wniosków dynamicznie rośnie
- Zwłaszcza wiele zmieniła decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, dotycząca taryf dla gospodarstw domowych na prąd i na gaz. Ta decyzja wraz z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej oznaczają, że wydłuża się okres utrzymywanie się wysokiej inflacji aż do roku 2023 – powiedział Piotr Bartkiewicz.
Możliwe kolejne podwyżki
Zwrócił on uwagę, że RPP będzie podejmować decyzję o stopach procentowych przed informacjami o inflacji w grudniu. Tymczasem, według prognoz Banku Pekao, inflacja w grudniu wyniesie 8,6 proc. w stosunku do 7,8 proc. w grudniu. W efekcie można oczekiwać, że styczniowa podwyżka nie będzie ostatnią.
- Wydaje się, że główna stopa procentowa na poziomie 2,25 proc., jaki osiągnie po podwyżce, nie utrzyma się długo. Coraz więcej uczestników rynku uważa, że będą kolejne podwyżki. Obecnie rynek wycenia wzrost stóp procentowych do ok. 4 proc. – powiedział ekonomista Banku Pekao.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA
REKLAMA