RPP podwyższyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych do poziomu 2,25 proc.
Zgodnie z oczekiwaniami analityków i rynków finansowych RPP podniosła stopy procentowe. Główna stopa NBP, referencyjna wzrosła o 50 pkt. bazowych, do 2,25 proc. Dzięki temu NBP ma nadzieję na ograniczenie inflacji w kolejnych miesiącach, aby zbliżyła się ona do tzw. celu inflacyjnego banku centralnego.
2022-01-04, 17:08
Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 1,75 proc. do 2,25 proc. Oznacza to podwyżkę wszystkich stóp procentowych NBP o 50 pkt. bazowych (pb.). Decyzja RPP wchodzi w życie od 5 stycznia.
Obecnie stopa referencyjna wzrosła do 2,25 proc., stopa lombardowa do 2,75 proc., stopa depozytowa do 1,75 proc., stopa redyskonta weksli do 2,3 proc., a stopa dyskontowa 2,35 proc.
Posłuchaj
"Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym" - napisała Rada Polityki Pieniężnej we wtorkowym komunikacie.
REKLAMA
Jak podano, "ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy".
Kolejna, czwarta podwyżka
Ostatniej RPP dokonała na początku grudniu. Wówczas wszystkie stopy procentowe NBP wzrosły o 50 pkt. bazowych. W grudniu stopa referencyjna została do 1,75 proc., stopa lombardowa wzrosła do 2,25 proc., depozytowa do 1,25 proc., stopa redyskontowa weksli do 1,8 proc., a dyskontowa weksli do 1,85 proc.
Już trzy krotnie Rada Polityki Pieniężnej podniosła w roku 2021 stopy procentowe. Główna tzw. referencyjną stopę procentową RPP była wyższa o 40 punktu bazowego (pb)w październiku, o 75 pb. w listopadzie i o 50 pb. w grudniu 2021 roku. Do końca ubiegłego roku stopa referencyjna "urosła" o o 165 pb. do 1,75 proc.
Czy będą kolejne?
Ekonomiści z PKO BP pytani przez PAP Biznes ocenili, że z uwagi na inflację, RPP podniesie stopy do poziomu 3,5 proc., a najwyższe podwyżki stóp będą ogłaszane w pierwszej połowie 2022 roku.
"Przewidujemy, że RPP będzie kontynuować podwyżki stóp procentowych, a stopa referencyjna dotrze w 2022 do poziomu 3,5 proc. Podwyżki stóp procentowych będą następować w trakcie płynnej zmiany składu Rady. Grudniowa zapowiedź kontynuacji podwyżek, o ile nie zmienią się okoliczności gospodarcze, sprawia, że prawie pewny jest ruch o (co najmniej) 50 pb w styczniu" - uważali ekonomiści PKO BP. Prognozowali, że kolejna nastąpi w lutym i potem w marcu, choc wiele zależy od tego na ile stopy procentowe wprowadzone już trzy razy w troku 2021 ograniczą inflację.
Uprzedzający krok RPP?
Po ogłoszeniu przez URE nowych, wyższych od oczekiwań, taryf za prąd i gaz część ekonomistów zwracała uwagę, że stopa referencyjna w 2022 roku może wzrosnąć do poziomu 4 proc. Część ekonomistów uważa, że przeniesienie ogłoszenia wysokości stóp procentowych jest skorelowane z planowanym na piątek 7 stycznia ogłoszeniem przez GUS danych o grudniowej inflacji. Dlatego część ekspertów spekuluje, że decyzja RPP może być wyprzedzającym ruchem ze strony RPP i NBP, aby uspokajająco wpłynąć na rynek finansowy.
REKLAMA
PR1/PR24/PAP/IAR/Justyna Golonko/sw
REKLAMA