X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Porozumienie z Czechami ws. Turowa coraz bliżej? Zalewska: kwestia tylko i wyłącznie podpisania

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 12:06
Europosłanka PiS Anna Zalewska wyraziła na antenie Radia Wrocław nadzieję, że porozumienie z Czechami w sprawie kopalni Turów zostanie podpisane do końca stycznia. Wyraziła też opinię, że Polska "nie ma obowiązku płacić żadnych kar" za utrzymanie działalności kopalni Turów.
Anna Zalewska: trzeba odsunąć złe emocję od Turowa.
Anna Zalewska: trzeba odsunąć złe emocję od Turowa.Foto: Łukasz Barzowski/Shutterstock

Anna Zalewska podkreśliła, że warunki porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni Turów zostały już omówione.

- Jest kwestia tylko i wyłącznie podpisania. Natomiast mam nadzieję, że to się wydarzy do końca stycznia. Na pewno nie dzisiaj, jutro czy pojutrze, dlatego że za tydzień czy półtora dopiero będzie expose rządu, będzie zaprzysiężenie rządu i tak naprawdę wtedy będą takie naprawdę pełnoprawne decyzje - powiedziała na antenie Radia Wrocław europosłanka.

Polska "nie ma obowiązku płacić żadnych kar"

Anna Zalewska zaznaczyła, że trzeba "odsunąć złe emocję od Turowa".

- Na przykład 15 stycznia zjeżdżają do nas różne organizacje, właśnie do Turowa, które będą ośmielały się mówić mieszkańcom Bogatyni i pracownikom Turowa, że żądają natychmiastowego zamknięcia kopalni - powiedziała.

Dodała, że zamierza w tym czasie pojawić się w Bogatyni.

- Szanujmy przyrodę, dbajmy o ochronę środowiska, pamiętajmy o ochronie środowiska, ale nie dajmy się ekologicznym faszystom, bo o takich ludziach należy właśnie tak mówić. Oni chcą powiedzieć mieszkańcom prosto w oczy, że macie umierać z głodu - mówiła.

Europosłanka wyraziła także opinię, że Polska "nie ma obowiązku płacić żadnych kar" za utrzymanie działalności kopalni Turów.

- To jest absurdalne, dlatego, że nie wynika z żadnych podstaw prawnych, w związku z tym jest to tylko publicystyczna dyskusja - podkreśliła.

Opinia zostanie ogłoszona 3 lutego

Pod koniec lutego 2021 r. Czechy wniosły do TSUE skargę przeciw Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów. Jednocześnie zażądały zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Strona czeska uważa, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego.

W maju 2021 r. TSUE nakazał wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. Polski rząd się nie zastosował, w związku z czym 20 września ubiegłego roku Trybunał nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego. Opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie zostanie ogłoszona 3 lutego 2022 r.

Polsko-czeskie negocjacje dotyczące kopalni Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. Rozmowy zostały przerwane 30 września, a 5 listopada wznowione, jednak później nie były kontynuowane.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Eksperci: Turowa nie zamkniemy na pewno, ale musimy zmieniać naszą energetykę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 10:00
Kopalni Turów nie możemy zamknąć,ale musimy iść dalej w kierunku mixu energetycznego z uwzględnieniem atomu i odnawialnych źródeł energii. Jest to jednak proces na lata, w trakcie których musimy mieć możliwość, w razie potrzeby, skorzystania z naszego węgla - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Lachowicz z Warsaw Enterprise Institute i Jakub Wiech z portalu Energetyka24.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Problem jest trudny do rozwiązania, bo generuje go nie kopalnia, ale piaskownia". Rudyszyn o negocjacjach ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 14:02
- To będzie bardzo trudne do zapisania jak wyegzekwować ewentualne działania, jeśli okaże się, tak jak przypuszcza strona polska, że to nie kopalnia, ale piaskownia ma wpływ na to, że po czeskiej stronie brakuje wody - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Rudyszyn (Biznesalert.pl, Instytut Jagielloński).  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czechy nie przyjęły polskiej propozycji umowy ws. Turowa. "Musi zostać omówiona przez nowy rząd w Pradze"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 15:15
Strona czeska nie przyjęła złożonej przez Polskę propozycji umowy w sprawie kopalni Turów. Projekt porozumienia ma być konsultowany z przedstawicielami tworzącego się w Czechach nowego rządu. Polsko-czeskie negocjacje dotyczące dalszego funkcjonowania kopalni trwają od czerwca.
rozwiń zwiń