X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Koszt dekarbonizacji wyniesie ok. 64 tys. zł na osobę. Sasin: pora na oprzytomnienie brukselskich elit

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 08:10
- Liczę na oprzytomnienie europejskich elit w sprawie transformacji; unijni technokraci muszą zrozumieć, że forsowanie pakietu klimatycznego to katastrofalny błąd - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.
Jacek Sasin: nie ulega wątpliwości, że stanowisko Brukseli musi być zweryfikowane.
Jacek Sasin: nie ulega wątpliwości, że stanowisko Brukseli musi być zweryfikowane.Foto: IAR/ Łukasz Kowalski

Jacek Sasin odniósł się w rozmowie z "DGP" do raportu przygotowanego przez ekspertów z Banku Pekao SA, który pokazuje, jaką cenę Polska będzie musiała zapłacić za pakiet Fit for 55.

Ten koszt jest porażający, może sięgnąć nawet 2,4 bln zł do 2030 r. Jest to aż o 900 mld zł więcej wobec scenariusza redukcji emisji o 40 proc. (Fit for 40) - powiedział wicepremier.

- Aby jeszcze lepiej zobrazować te dane, dodam, że łączny koszt na każdego obywatela Polski wyniesie ok. 64 tys. zł - dodał.

Koszt pakietu jest nie do udźwignięcia

- Jeśli obecne podwyżki cen prądu tak bardzo odczuwalne przez Polaków wywołują szok, to co się stanie w najbliższych latach? Przecież to się w żaden sposób nie może kalkulować. Zdajemy sobie sprawę z tego, że rosnące ceny energii to jeden z kosztów naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Ale dziś ta cena jest za bardzo wyśrubowana - ocenił minister aktywów państwowych.

Przyznał, że Polska stoi przed ogromnym wyzwaniem związanym z koniecznością przeprowadzenia kosztownej przebudowy polskiej elektroenergetyki.

- Dziś nasza energetyka jest oparta na węglu w 70 proc. Tymczasem UE oczekuje od nas nie jakichś kosmetycznych zmian, ale gigantycznej i niezwykle kosztownej rewolucji. Moim zdaniem koszt pakietu klimatycznego jest nie do udźwignięcia przez Polaków - ocenił Jacek Sasin.

Zauważył, że z danych Pekao "jasno wynika, że w przeliczeniu na czteroosobową rodzinę koszt dekarbonizacji w latach 2021-2030 wyniesie ok. 256 tys. zł".

- Za takie pieniądze można kupić na rynku wtórnym mieszkanie w średniej wielkości mieście w Polsce. Te wyliczenia każą nam zweryfikować dotychczasowe stanowisko - przyznał.

"Mniej ideologii, a więcej pragmatyki"

Dopytywany, jak te wyliczenia mogą wpłynąć na strategię negocjacyjną Polski w sprawie Fit for 55, Sasin odparł: "nie ulega wątpliwości, że stanowisko Brukseli musi być zweryfikowane".

- Radziłbym naszym partnerom w Brukseli - mniej ideologii, a więcej pragmatyki i zrozumienia postulatów, jakie od dawna zgłaszamy. Unijni technokraci muszą zrozumieć, że forsowanie tego pakietu klimatycznego to katastrofalny błąd - podkreślił wicepremier.

Według rozmówcy "DGP" nie uda się go przeprowadzić, zwalając na społeczeństwa tak ogromne koszty.

- Nasz rząd to rozumie. Teraz pora na oprzytomnienie brukselskich elit. Zdajemy sobie sprawę, że potrzebne nakłady inwestycyjne są nie od udźwignięcia samodzielnie dla firm, gospodarstw domowych i państwa - dodał.

"W uprzywilejowanej sytuacji będą bogatsze państwa"

- Potencjalne środki z UE tylko w części pokryją koszty transformacji, a pamiętajmy, że na razie są one przez Brukselę blokowane - zauważył Jacek Sasin.

Jego zdaniem, "europejscy technokraci zdają sobie sprawę z tego, że zaostrzenie ambicji klimatycznych uderzy w państwa biedniejsze, które nie mają rozwiniętych zielonych technologii i mają wyższe poziomy emisji CO2".

- Realizując zatem tę politykę, w uprzywilejowanej sytuacji będą bogatsze państwa Europy Zachodniej. Natomiast pozostałe państwa, w tym Polska, będą narażone na istotny spadek konkurencyjności i zubożenie społeczeństw. To nie ma nic wspólnego z wartościami europejskimi. Liczę na oprzytomnienie europejskich elit - podkreślił wicepremier.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Ministerstwo klimatu podało datę do kiedy Polska osiągnie neutralność klimatyczną

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 11:30
Zgodnie z naszymi zobowiązaniami, Polska osiągnie neutralność klimatyczną w drugiej połowie obecnego wieku; będziemy się starać, by było to bliżej 2050 roku – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bezpośrednio przekłada się na koszt życia obywateli". Ozdoba o handlu emisjami CO2

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 11:55
- Ten parapodatek, który dzisiaj funkcjonuje, powoduje gigantyczne obciążenia dla energetyki i ciepłownictwa, to oznacza wzrost cen prądu i ciepła oraz czynszu - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijny szczyt bez konkluzji ws. energetyki. Zalewska: system ETS dotkliwy dla całej UE

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 17:00
- Ceny energii przekładają się na ceny wszystkich towarów i usług (…). Po raz pierwszy polityka klimatyczna UE dotyka wprost każdego Europejczyka - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości komentując, posiedzenie Rady Europejskiej, które dotyczyło m.in. handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. 
rozwiń zwiń