X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ropa w USA znowu drożeje. Jakie są perspektywy na nadchodzące miesiące?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 10:20
W Stanach Zjednoczonych, po dwóch dniach spadków, ceny ropy naftowej ponownie zaczęły rosnąć. W II kwartale możliwe są trzycyfrowe poziomy cen surowca. Inwestorzy czekają na dane o amerykańskich zapasach paliw i monitorują tryb wznawiania dostaw surowca z Libii - informują maklerzy.
Analitycy prognozują, że ropa może podrożeć powyżej 100 dolarów za baryłkę.
Analitycy prognozują, że ropa może podrożeć powyżej 100 dolarów za baryłkę.Foto: QiuJu Song/Shutterstock.com

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 78,76 USD, wyżej o 0,68 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na marzec jest wyceniana po 81,27 USD za baryłkę, wyżej o 0,49 proc.

Amerykański Instytut Paliwopublikuje we wtorek swój cotygodniowy branżowy raport o zapasach ropy i jej produktów w USA w ub. tygodniu. Zapasy surowca spadały przez ostatnie 6 tygodni i są obecnie najniższe od IX 2021 r.

Analitycy prognozują, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 1,7 mln baryłek, a zapasy benzyny wzrosły o 3,1 mln baryłek.

W środę oficjalne dane o zapasach ropy w USA poda, jak co tydzień, Departament Energii.

Inwestorzy patrzą na Libię?

Inwestorzy monitorują tymczasem wznawianie dostaw ropy z Libii, która wcześniej ograniczyła produkcję m.in. z powodu konieczności przeprowadzenia napraw uszkodzonych instalacji, w tym rurociągu łączącego wschodnie pola naftowe Samah i Dhuhra z największym terminalem eksportowym w tym kraju.

Czytaj także:


Dzienny eksport ropy z Libii w pierwszym tygodniu stycznia był o 45 proc. niższy niż średnia z grudnia - wynika z danych agencji Bloomberg.

Teraz - po wznowieniu dostaw ropy z pól naftowych - z kolei zła pogoda wymusiła zamknięcie niektórych lokalnych portów, co może utrudnić przepływ ropy z Libii.

Ropa znowu powyżej 100 dolarów?

Tymczasem w II kwartale możliwe jest, że cena ropy osiągnie trzycyfrowy poziom, a wzrost cen surowca będzie napędzać silne ożywienie popytu i spadek podaży ropy z krajów OPEC+ w ciągu najbliższych 2 miesięcy - ocenia Francisco Blanch, dyrektor ds. globalnych rynków surowcowych w Bank of America.

Rosnące ceny ropy naftowej na globalnych rynkach w ostatnich miesiącach skłoniły chińskie prywatne rafinerie, zwane potocznie "czajnikami", do poszukiwania najtańszej ropy w celu utrzymania marż.

W 2021 r. "czajniki" zwiększyły zakupy ropy - najmocniej od 3 lat - od objętych sankcjami USA krajów - Iranu i Wenezueli, które oferowały swój surowiec z dużymi rabatami.

Chiny zakupiły od Iranu i Wenezueli w 2021 r. 324 mln baryłek ropy, o 53 proc. więcej niż w 2020 - wynika z danych firmy Kpler. To najwięcej od 2018 r., gdy Chińczycy kupili od tych dwóch państwa 352 mln baryłek ropy.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Prognozy dla rynków surowcowych na 2022 rok. Może być trochę taniej

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2021 06:55
2021 rok był gorącym okresem dla rynków surowcowych. Sprawdzamy, jak analitycy rynkowi zapatrują się na ceny głównych surowców w nadchodzącym roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

2021 na rynku energii i paliw. Ekonomista: za nami bardzo nietypowy rok

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 15:00
Otwieranie się gospodarek, rosnący optymizm konsumentów, a w drugim półroczu - szybki wzrost cen nośników energii i nowy wariant koronawirusa, który budzi niepokój na całym świecie. Główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski, podsumowując kończący się rok, zwraca uwagę, że na rynku energii i paliw był on bardzo nietypowy, bo mieliśmy do czynienia z bardzo dynamiczną odbudową popytu - taką, która nie pojawia się w "warunkach czysto ekonomicznych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Chorowski: w nadchodzących latach zainwestujemy w projekty energetyczne nawet 180 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 08:33
Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Maciej Chorowski podkreśla, że Fundusz zmienia swój charakter- z działań ukierunkowanych stricte na ochronę przyrody teraz zaczyna silnie stawiać na transformacje energetyczną. Jak deklaruje, NFOŚiGW chce w najbliższych latach na projekty związane z energetyką wydać aż 170-180 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koszt dekarbonizacji wyniesie ok. 64 tys. zł na osobę. Sasin: pora na oprzytomnienie brukselskich elit

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 08:10
- Liczę na oprzytomnienie europejskich elit w sprawie transformacji; unijni technokraci muszą zrozumieć, że forsowanie pakietu klimatycznego to katastrofalny błąd - powiedział "Dziennikowi Gazecie Prawnej" wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.
rozwiń zwiń