Polska nie odczuje zakłóceń w handlu z Ukrainą i Rosją. Ekspert: niewielki udział w wymianie handlowej

Ewentualne zakłócenia w handlu z Ukrainą czy Rosją i Białorusią nie miałyby dla wzrostu gospodarczego Polski większego znaczenia - uważa główny ekonomista PZU Paweł Durjasz. Według niego - poza ropą i gazem - niewielki jest udział tych krajów w naszej wymianie handlowej.

2022-02-22, 11:05

Polska nie odczuje zakłóceń w handlu z Ukrainą i Rosją. Ekspert: niewielki udział w wymianie handlowej
W marcu 2022 r. wartość polskiego eksportu wyniosła 122,96 mld zł, a w kwietniu 2021 było to 113,6 mld zł.Foto: shutterstock.com/Ewa Studio

Paweł Durjasz ocenił, że wdrożenie w Polsce tarcz antyinflacyjnych powinno obniżyć inflację w lutym poniżej 8 proc. rok do roku, a w kolejnych miesiącach - do wakacji - poniżej 7 proc. rdr.

Zwrócił uwagę, że styczniowe dane o aktywności gospodarczej wskazują, iż ten rok zaczął się dla polskiej gospodarki zaskakująco dobrze, ale w I kwartale trzeba liczyć się z osłabieniem dynamiki konsumpcji wskutek wzrostu cen oraz następstw zmian regulacji podatkowych.

Niepewność w światowej i polskiej gospodarce

- Jeśli rząd nie przedłuży działania tarcz antyinflacyjnych, to w lipcu i sierpniu odnotujemy wzrost inflacji, która osiągnie tegoroczny szczyt w okolicy 9,5 proc. rdr - uważa ekonomista.

Zastrzegł, że wysokość inflacji w tym roku zależy także od tego, czy ponownie wzmogą się zakłócenia w łańcuchach dostaw i jak szybko zostaną wyeliminowane.

REKLAMA

- Bardzo istotne będzie także kształtowanie się cen gazu i paliw - również w kontekście możliwego konfliktu Rosja-Ukraina - zaznaczył.

Jego zdaniem ryzyko tego konfliktu potęguje niepewność w światowej i polskiej gospodarce.

Ekonomista zauważył, że choć mnożą się ostrzeżenia, że Rosja jest bardzo bliska inwazji na pełną skalę, to - według niego - ciągle możliwy wydaje się scenariusz podtrzymywania przez nią obecnego napięcia na granicy, z ewentualnymi działaniami militarnymi ograniczonymi do Donbasu.

- W takim przypadku nerwowe reakcje rynków finansowych byłyby raczej ograniczone i krótkotrwałe. Ewentualne zakłócenia w handlu z Ukrainą czy Rosją i Białorusią nie miałyby dla wzrostu gospodarczego Polski większego znaczenia, z uwagi na niewielki udział tych krajów w naszej wymianie handlowej (poza ropą i gazem) - zaznaczył Durjasz Paweł w komentarzu.

REKLAMA

Rosja podkopałaby swoją wiarygodność jako dostawcy

Według głównego ekonomisty PZU, koszty inwazji - także dla rosyjskich przywódców - okazałyby się poważne.

- Niczego nie można wykluczyć, ale nawet po uznaniu przez Kreml niepodległości separatystycznych "republik" w Donbasie wojna z Ukrainą na pełną skalę - bo ograniczona trwa nieprzerwanie od 8 lat - nie jest jeszcze przesądzona. W najlepszym z najgorszych scenariuszy ryzyko poważnych konsekwencji gospodarczych dla Polski pozostawałoby ograniczone - dodał.

Jego zdaniem, najpoważniejsze skutki miałoby ograniczenie dostaw rosyjskiego gazu do UE, uderzające we wzrost gospodarczy i komplikujące walkę z inflacją. Ekonomista uważa, że mimo optymistycznych deklaracji Komisji Europejskiej, skompensowanie trwającego dłużej ubytku rosyjskiego gazu w obecnych warunkach rynkowych zapewne nie byłoby łatwe.

- Jest to jednak broń obosieczna, bo wstrzymując dostawy Rosja podkopałaby swoją wiarygodność jako dostawcy, dodatkowo motywując państwa UE do przyspieszenia procesów dywersyfikacyjnych. Chiny zaś, jako odbiorca rosyjskiego gazu, wykorzystują swą silną pozycję przetargową i zbijają ceny. Trudno sobie także wyobrazić blokowanie szlaku kolejowego łączącego UE i Polskę z Chinami - wskazał Paweł Durjasz.

REKLAMA

Możliwa "erupcja" cen gazu i ropy naftowej

Według analityka, uniknięcie otwartej inwazji oznaczałoby, że ewentualne reakcje rynków finansowych - osłabienie złotego, spadki na giełdach - byłyby raczej ograniczone i krótkotrwałe.

- Zmalałoby także ryzyko mocnego wzrostu cen ropy i gazu, choć Rosja poprzez utrzymywanie zagrożenia inwazją może wysokie ceny surowców energetycznych podtrzymywać - ocenił ekonomista.

Przyznał przy tym, że istnieje istotne ryzyko otwartego konfliktu Rosja-Ukraina i związanej z tym "erupcji" cen gazu i ropy naftowej oraz zaburzeń na rynkach finansowych.

PR24.pl, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej