more_horiz
Gospodarka

Porady oraz infolinia UOKiK dla Ukraińców. "Wszyscy jesteśmy konsumentami"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 07:31
Z okazji Światowego Dnia Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił infolinię w języku ukraińskim oraz przygotował pakiet informacji dla konsumentów zza wschodniej granicy.
Porady w języku ukraińskim ułatwią uchodźcom zakupy, podróżowanie i korzystanie z usług w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.
Porady w języku ukraińskim ułatwią uchodźcom zakupy, podróżowanie i korzystanie z usług w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.Foto: Shutterstock/Bojan Milinkov

W tym roku Światowy Dzień Konsumenta jest obchodzony pod hasłem "Wszyscy jesteśmy konsumentami".

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny powiedział, że Urząd przygotował pakiet informacji dla konsumentów zza wschodniej granicy oraz uruchomił infolinię w języku ukraińskim, aby ułatwić Ukraińcom korzystanie z praw konsumenta w ich języku.


Posłuchaj
00:16 x 1 W Światowym Dniu Konsumenta UOKiK przygotował porady dla Ukraińców.mp3 W Światowym Dniu Konsumenta UOKiK przygotował porady dla Ukraińców (IAR)

 

Z bezpłatnych porad można skorzystać, dzwoniąc pod numery: 801 440 220 oraz 22 290 89 16 lub pisząc na adres poczty elektronicznej: uaporady@dlakonsumentow.pl.

Tomasz Chróstny powiedział, że z myślą o uchodźcach z Ukrainy UOKiK i kilka innych państwowych instytucji przygotowały poradnik w języku ukraińskim. Podkreślił, że porady ułatwią zakupy, podróżowanie i korzystanie z usług w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej.


Posłuchaj
00:24 x21 W Światowym Dniu Konsumenta UOKiK przygotował porady dla Ukraińców.mp3 W Światowym Dniu Konsumenta UOKiK przygotował porady dla Ukraińców (IAR)

 

Informacje o prawach konsumentów języku ukraińskim są dostępne pod adresem internetowym: uakonsument.uokik.gov.pl.
Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest 15 marca - na pamiątkę wystąpienia prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Został ogłoszony w 1983 r. przez międzynarodową organizację związków konsumenckich Consumers International, skupiającą 240 organizacji i instytucji konsumenckich (w tym Federację Konsumentów) ze 120 krajów świata.

15 marca 1962 roku prezydent John F. Kennedy, stojąc przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, wypowiedział brzemienną w skutki sentencję: „Consumers, by definition, include us all (...)” – „Wszyscy, z definicji, jesteśmy konsumentami”, podkreślając, że konsumenci stanowią największą grupę ekonomiczną w gospodarce.

PR24.pl, IAR, DoS