14 inwestycji w realizacji, 84 w przygotowaniu. GDDKiA podsumowuje postępy przy budowie stu obwodnic
Rok temu rząd przyjął uchwałę w sprawie programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Na realizację inwestycji, które będą finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, rząd przeznaczył 28 mld zł. Odpowiedzialna za realizację programu jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
2022-04-13, 12:14
Projekt programu przygotowany został przez Ministerstwo Infrastruktury dwa lata temu, tuż przed wybuchem pandemii. Pierwsze przetargi dotyczące przygotowań zostały ogłoszone w 2020 roku. W tej chwili GDDKiA prowadzi prace przygotowawcze dla 84 obwodnic. 14 kolejnych jest już na etapie realizacji.
W realizacji jest 14 obwodnic
Generalna dyrekcja prowadzi obecnie dwa postępowania przetargowe - jedno dotyczy realizacji obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego, a drugie to przygotowanie dokumentacji dla obwodnicy Chrzanowa i Trzebini.
W realizacji jest 14 obwodnic o łącznej długości prawie 110 km i wartości prawie 2 mld zł. Są to obwodnice: Wąchocka, Smolajn, Strzelec Krajeńskich, Gryfina, Lipska, Suchowoli, Sztabina, Brzezia, Szczecinka oraz Pułtuska.
Na etapie realizacji są też cztery obwodnice w województwie wielkopolskim: w Żodyniu w ciągu drogi krajowej 32, Gostyniu w ciągu drogi krajowej 12, Grzymiszewie w ciągu drogi krajowej 72 i Strykowie w ciągu drogi krajowej 32.
REKLAMA
Dla obwodnic Smolajn i Brzezia zostały wydane już decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i trwają tam roboty budowlane. Warto tutaj podkreślić, że obwodnicą Smolajn kierowcy pojadą już w tym roku.
Obecnie ogłoszone jest jedno postępowanie przetargowe na realizację około 6-kilometrowej obwodnicy Koźmina Wielkopolskiego w województwie wielkopolskim.
W przygotowaniu Dyrekcja ma 84 zadania
Z kolei dla blisko 16-km obwodnicy Chrzanowa i Trzebini w województwie małopolskim w marcu GDDKiA ogłosiła przetarg na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego i koncepcji programowej.
W przygotowaniu Dyrekcja obecnie 84 zadania o łącznej długości ponad 700 km. Są to między innymi obwodnica Lędzin w województwie opolskim. W przypadku obwodnic Pilzna i Brzostka w marcu podpisano umowę na wykonanie koncepcji programowej.
REKLAMA
Wszystkie obwodnice, jakie powstaną w ramach programu, będą drogami krajowymi klasy głównej ruchu przyspieszonego. Większość z nich będzie miała przekrój jednojezdniowy, ale tam, gdzie drogi te będą przebiegać w terenie zurbanizowanym, a w ramach prac przygotowawczych prognozowane jest duże natężenie ruchu, powstaną jako dwujezdniowe. W takim przekroju powstaną między innymi obwodnice Wąchocka, Nowego Targu, Chrzanowa i Trzebini, Kalisza, Pułtuska, Głogowa oraz Legnicy.
Lista inwestycji rezerwowych
Głównym beneficjentem tego programu są mieszkańcy miast i miejscowości, którzy szczególnie odczuwają skutki ruchu drogowego.
Podstawowym celem budowy obwodnic jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miast i miasteczek. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo kierowców i podróżnych, a także mieszkańców poszczególnych miejscowości.
Program budowy 100 obwodnic zawiera również listę rezerwową, czyli listę zadań inwestycyjnych możliwych do realizacji. Zadania z tej listy będą zrealizowane wówczas, gdy uda się uzyskać oszczędności przetargowe.
REKLAMA
PR24,pl, Aleksander Pszoniak, DoS
REKLAMA