more_horiz
Gospodarka

Startupy nad Wisłą mają się dobrze. Młode spółki coraz sprawniej pozyskują finansowanie

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 07:42
Szeroki strumień pieniędzy płynie do start-upów nad Wisłą - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Nie przeszkodziła w tym nawet wojna na Ukrainie, choć - jak zauważa dziennik - część ekspertów obawia się odpływu inwestorów.
Polska pozostaje największym rynkiem inwestycji funduszy private equity i venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej - mówi prezes GPW Marek Dietl.
Polska pozostaje największym rynkiem inwestycji funduszy private equity i venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej - mówi prezes GPW Marek Dietl.Foto: Shutterstock/REDPIXEL.PL

Jak informuje dziennik, w I kwartale br. młode, innowacyjne spółki w naszym kraju pozyskały niemal 1,2 mld zł finansowania. To o 150 proc. więcej niż rok wcześniej i najlepsze otwarcie roku w historii rodzimego rynku venture capital. Eksperci jednak wciąż nie wiedzą, jak rosyjska inwazja ostatecznie wpłynie na finansowanie innowacji.

- Istnieje wiele realnych scenariuszy. Pozytywne zakładają relokację ukraińskich start-upów i zasilenie bazy programistów. Z kolei negatywne mogą objawić się ograniczeniem dopływu zagranicznego kapitału – mówi Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures. Na razie, wbrew obawom, wojna nie zraża zagranicznych biznesmenów.

Rynek startupów szybko rośnie

Inwestycje polskich i międzynarodowych funduszy VC stanowią prawie połowę transakcji na rodzimym rynku, gdy jeszcze rok temu – jedną piątą - czytamy.

Czytaj także:


"Polska pozostaje największym rynkiem inwestycji funduszy private equity i venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej" – podkreśla, cytowany przez "Rz", Marek Dietl, prezes GPW.

PolskieRadio24.pl, PAP, Rzeczpospolita, md