more_horiz
Gospodarka

Inwestycje zagraniczne w Polsce. Dzięki nim powstało ponad 300 tysięcy miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 07:51
Polska ma czwarte miejsce w Europie pod względem liczby projektów inwestycyjnych i ich wartości. To przekłada się na dużą liczbę nowych miejsc pracy - pisze środowy "Puls Biznesu".
Nasz kraj odpowiada za najwięcej  339 tys. miejsc pracy utworzonych w Europie dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym - podaje PB.
Nasz kraj odpowiada za najwięcej – 339 tys. miejsc pracy utworzonych w Europie dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym - podaje "PB".Foto: Jacob Lund/Shutterstock

Polska jest czwarta w Europie pod względem projektów inwestycyjnych, których w 2021 r. było 423, co oznacza wzrost o 11 proc. – wynika z cytowanego przez gazetę raportu fDi Markets, spółki analitycznej z grupy Financial Times, która śledzi inwestycje greenfield (od podstaw).

Inwestycje zagraniczne w Polsce mają się dobrze

Pod względem wartości inwestycji Polska ma również czwartą pozycję z 18,4 mld dol. i udziałem w europejskim rynku na poziomie 8,6 proc.

Czytaj także:

Nasz kraj odpowiada za najwięcej – 339 tys. miejsc pracy utworzonych w Europie dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym (BIZ), co stanowi 19 proc.

Moglibyśmy inwestować więcej

Polska – jak zauważa "Puls Biznesu" – nie znalazła się jednak wśród największych europejskich inwestorów, wśród których prym wiodą Niemcy (1417 projektów wartych 43,8 mld dol.), Wielka Brytania (1125 projektów za 37,4 mld dol.) i Francja (725 projektów za 28,9 mld dol.).

PolskieRadio24.pl, PAP, PB, md