more_horiz
Gospodarka

Prezydent USA nakazuje zwiększenie produkcji paneli słonecznych. Powołuje się na bezpieczeństwo narodowe

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 08:24
Prezydent USA Joe Biden użył uprawnień zawartych w ustawie dotyczącej bezpieczeństwa narodowego Defense Production Act, by przyspieszyć krajową produkcję paneli słonecznych. "Technologie czystej energii są kluczowym składnikiem arsenału, który musimy zaprząc, by zmniejszyć ceny energii dla rodzin" - napisał Biały Dom.
Prezydent USA zezwolił na użycie przepisów Defense Production Act, by zwiększyć krajową produkcję paneli słonecznych.
Prezydent USA zezwolił na użycie przepisów Defense Production Act, by zwiększyć krajową produkcję paneli słonecznych.Foto: ME Image/Shutterstock

Prezydent powołał się na ustawę Defense Production Act, pozwalającą rządowi federalnemu na rozkazanie przedsiębiorstwom zwiększenia produkcji lub realizacji niektórych zamówień w związku z potrzebami bezpieczeństwa narodowego.

Prezydent zezwolił na użycie tych przepisów Departamentowi Energii, by zwiększyć krajową produkcję paneli słonecznych oraz innych kluczowych produktów, w tym transformatorów, pomp ciepła i ogniw paliwowych.

Walka z kryzysem zmieniającego się klimatu

"Technologie czystej energii są kluczowym składnikiem arsenału, który musimy zaprząc, by zmniejszyć ceny energii dla rodzin, zmniejszyć ryzyko dla naszej sieci energetycznej i walczyć z pilnym kryzysem zmieniającego się klimatu" - napisał Biały Dom.

Z kolei wiceszefowa Pentagonu Kathleen Hicks stwierdziła, że zmniejszenie uzależnienia od gazu i ropy naftowej jest kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego USA.Śledztwo i groźba kar Departamentu Handlu

Biden jednocześnie ogłosił dwuletnie wyłączenie ceł dla paneli importowanych z Wietnamu, Kambodży, Malezji i Tajlandii. Jest to reakcja na ograniczenie planowanych projektów słonecznych w odpowiedzi na śledztwo i groźbę kar Departamentu Handlu w sprawie oskarżeń, że producenci paneli obchodzą ograniczenia w imporcie tych produktów z Chin. Panele z zagranicy stanowią zdecydowaną większość ogniw używanych w USA.

Jak stwierdził amerykański prezydent, jego decyzja była podyktowana chęcią zapobieżenia niedoborom instalacji słonecznych.

PR24.pl, PAP, DoS