more_horiz
Gospodarka

Szczyt Trójmorza w Rydze. Prezes BGK: okazja do rozmów o rozwoju infrastruktury w regionie

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 09:52
- Musimy zwiększyć inwestycje w infrastrukturę logistyczną, energetyczną i cyfrową regionu Trójmorza. Obecne potrzeby w tych trzech sektorach to nawet 650 mld euro - tyle potrzeba, aby dorównać infrastrukturze Europy Zachodniej - powiedziała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.
BGK był pomysłodawcą i inicjatorem utworzonego w roku 2019 Funduszu Trójmorza.
BGK był pomysłodawcą i inicjatorem utworzonego w roku 2019 Funduszu Trójmorza.Foto: Shutterstock/canon_photographer

Prezes BGK podkreśliła, że bardzo ważne jest efektywne zagospodarowanie środków budżetowych państw regionu z udziałem pieniędzy z UE oraz wykorzystanie Funduszu Trójmorza, którego BGK jest pomysłodawcą i głównym inwestorem.

Ogromna przestrzeń do rozwoju możliwości

Beata Daszyńska-Muzyczka zaznaczyła, że obok odbywającego się w Rydze 20-21 czerwca Szczytu Trójmorza, odbędzie się także kolejna już edycja Forum Biznesu.

- To inicjatywa dwunastu państw na osi północ - południe, od Estonii po Chorwację i Bułgarię. Walczą one, żeby stworzyć lepszą jakość życia dla swoich mieszkańców. Populacja krajów Trójmorza stanowi aż 25 proc. Unii Europejskiej, zaś w przypadku terytorium to 30 proc. UE. Gdy popatrzymy pod względem ekonomicznym, to nasz łączny Produkt Krajowy Brutto stanowi jednak niecałe 20 proc. PKB Wspólnoty. Oznacza to, że jest ogromna przestrzeń, żebyśmy przez wspólną pracę i działania gospodarcze zwiększyli nasze możliwości i potencjał - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka i dodała, że tegoroczny Szczyt na Łotwie będzie m.in. miejscem na dyskusje o inwestycjach infrastrukturalnych regionu Trójmorza.

Prezes BGK oceniła, że rosyjska agresja w Ukrainie pokazała, że bez inwestycji w krytyczne sektory logistyki, transportu, energetyki oraz cyfryzacji państw Trójmorza - wschodniej flanki NATO - nie będzie możliwości pomocy Ukrainie tak efektywnie, jak byśmy chcieli to zrobić.

- Musimy zwiększyć inwestycje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową. Łączne potrzeby w tych tylko trzech sektorach to obecnie 650 mld euro - te pieniądze mają tylko zapewnić dorównanie istniejącej infrastrukturze Europy Zachodniej - zaznaczyła.

Zaadresowanie potrzeb gospodarczych

Prezes BGK oceniła, że utworzony w 2019 roku Fundusz Trójmorza, którego BGK był pomysłodawcą i inicjatorem, rozwija się bardzo dobrze, ale "w kontekście potrzeb jest tylko małym bodźcem do budowania współpracy".

Docelowy poziom wielkości tego funduszu wynosi od 3 do 5 mld euro. Trzy inwestycje są już dzięki niemu zrealizowane, a kolejne wieści o tym, jak fundusz się rozwija, będziemy mogli przekazać po zakończeniu Szczytu Trójmorza w Rydze - poinformowała.

Wskazała przy tym, że Szczyt Trójmorza, poza dyskusją na poziomie prezydentów państw dwunastki dotyczącą tematów geopolitycznych, to także wiele tematów gospodarczych.

- Dla nas jako banku rozwoju, wspólnie z innymi instytucjami rozwojowymi z tego regionu jest bardzo ważne zaadresowanie potrzeb gospodarczych poprzez efektywne zagospodarowanie środków budżetowych poszczególnych państw. Mamy nową perspektywę unijną 2021-2027 i te środki też mają służyć temu regionowi, jak również wzmacnianiu powiązań gospodarczych na linii UE-Ukraina - powiedziała.

PR24.pl, PAP, DoS