more_horiz
Gospodarka

Rząd sprawdzi gdzie jest dostępny internet szerokopasmowy. Wiemy, kiedy powstanie mapa gdzie już jest

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 15:20
Cyfryzacja KPRM planuje uruchomienie w 2022 roku, bezpłatnej bazy zasięgów sieci internetowej w każdej gminie. Ułatwi to dostęp do informacji, czy dany teren zostanie objęty zasięgiem sieci w wyniku planowanych inwestycji. Tego typu inwestycje w cyfryzację usług publicznych, zapisano m.in. w Krajowym Planie Odbudowy.
Z bazy skorzystają m.in. obywatele, którzy zyskają dostęp do aktualnych informacji o usługach w danej lokalizacji, a w przyszłości dostęp do informacji, czy dany teren zostanie objęty zasięgiem sieci w wyniku planowanych inwestycji.
Z bazy skorzystają m.in. obywatele, którzy zyskają dostęp do aktualnych informacji o usługach w danej lokalizacji, a w przyszłości dostęp do informacji, czy dany teren zostanie objęty zasięgiem sieci w wyniku planowanych inwestycji. Foto: Shutterstock/Teerasan Phutthigorn

Chodzi o System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS). Będzie bezpłatną publiczną bazą danych zawierających informacje na temat rodzaju usługi dostępu do internet,u znajdującej się na konkretnym obszarze.

Publikowane dane będą aktualizowane w sposób ciągły, w odróżnieniu od obecnie funkcjonującej bazy prowadzonej przez Prezesa UKE. "SIDUSIS będzie także stanowił narzędzie pomocne do planowania i budowy w przyszłości sieci szerokopasmowych, realizowanych zarówno w ramach inwestycji komercyjnych, jak i finansowanych ze środków publicznych" - dodano w informacji Cyfryzacji KPRM.

Kto na tym zyska?


Według KPRM Cyfryzacji z bazy skorzystają m.in. obywatele, którzy zyskają dostęp do aktualnych informacji o usługach w danej lokalizacji, a w przyszłości dostęp do informacji, czy dany teren zostanie objęty zasięgiem sieci w wyniku planowanych inwestycji. Ważną funkcjonalnością systemu będzie także możliwość zgłaszania zapotrzebowania na usługi, co przyczyni się do eliminacji tzw. białych plam.

Natomiast przedsiębiorcom telekomunikacyjnym system ma umożliwić tworzenie planów inwestycyjnych w oparciu o zapotrzebowanie np. z pominięciem pustostanów, czyli punktów adresowych w których nikt nie skorzysta z usług. "Dostęp do tak często aktualizowanych informacji umożliwi modyfikację planów inwestycyjnych w celu ograniczenia powielania istniejących sieci przez ich nadbudowę" - wskazano w informacji od Cyfryzacji KPRM.

Likwidacja "białych plam" w dostępie do Internetu


SIDUSIS ma też być źródłem informacji niezbędnych do prowadzenia interwencji w ramach KPO i FERC, w postaci grantów o wartości 2 mld euro na projekty budowy sieci szerokopasmowych zapewniających dostęp do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam. Ustawa przewiduje także środki dla samorządowców, którzy będą mogli sfinansować funkcjonowanie Koordynatora Szerokopasmowego w każdej gminie zainteresowanej sprawnym podłączaniem szybkiego internetu.


PR24/PAP/sw