more_horiz
Gospodarka

Europa szykuje się do zimy. Dziś nadzwyczajna narada UE ws. wysokich cen energii

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 10:00
Rządy europejskie wydają setki miliardów euro, aby pomóc konsumentom i firmom poradzić sobie z gwałtownie rosnącymi rachunkami za energię, ponieważ cena gazu, już wysoka po pandemii COVID, poszybowała w górę w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę.
Kraje europejskie starają się zaradzić wysokim cenom energii.
Kraje europejskie starają się zaradzić wysokim cenom energii.Foto: Shutterstock/Sunshine Studio

Ministrowie energii Unii Europejskiej spotkają się w piątek, aby przedyskutować reakcję 27 krajów na kryzys, po tym jak wstępna reakcja na planowane ograniczenie cen rosyjskiego gazu, które rozgniewało Moskwę, była mieszana.

Piątkowe spotkanie UE nie powinno zatwierdzić żadnej polityki, ale powinno wyjaśnić, które opcje mają najsilniejsze poparcie. Kraje bałtyckie popierają wprowadzenie limitu cenowego na rosyjski gaz, podobnie jak kraje, które nie polegają na Moskwie w kwestii paliwa, ale Niemcy i Holandia należą do tych, które wahają się przed wprowadzeniem limitu cenowego w całym bloku.

Drogi pakiet energetyczny

Wielka Brytania ograniczy rachunki za energię dla konsumentów przez dwa lata i przeznaczy miliardy na wsparcie firm energetycznych.

- To jest moment, aby być odważnym, stoimy w obliczu globalnego kryzysu energetycznego i nie ma opcji bezkosztowych - powiedziała Truss w parlamencie, rozpoczynając poważny zwrot po wykluczeniu "rozdawnictwa" podczas jej kampanii na premiera.

Tranzyt rosyjskiego gazu do UE. Źródło: PAP Tranzyt rosyjskiego gazu do UE. Źródło: PAP

Pakiet Truss, finansowany z pożyczek rządowych, może kosztować Wielką Brytanię około 150 miliardów funtów, wstrząsając rynkami finansowymi, gdzie funt oscyluje wokół najniższych poziomów osiągniętych w 1985 roku.

Inwazja Moskwy na Ukrainę ujawniła zależność Europy od rosyjskiego gazu. Dostawy z Rosji spadły w ciągu ostatniego roku, a Bruksela oskarżyła Moskwę o wykorzystywanie energii do podważenia wsparcia Europy dla Ukrainy. Rosja zaprzecza temu i obwinia zachodnie sankcje za spowodowanie problemów z dostawami gazu.

Putin grozi, jak zwykle

Rosyjski prezydent Władimir Putin zagroził zerwaniem wszelkich dostaw energii do Europy, jeśli ta wprowadzi limit cenowy. Ale analitycy Energie EnergyScan powiedzieli, że groźba Putina nie wydaje się mieć wpływu na europejskie ceny gazu, "około 80 milionów metrów sześciennych (mcm) dziennie rosyjskiego gazu jest nadal przekazywane do Europy przez Ukrainę i Turkstream".


Posłuchaj
00:57 11931295_1.mp3 Bruksela - nadzwyczajna narada ws. wysokich cen energii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Holenderskie hurtowe ceny gazu spadły w czwartek na skutek słabego popytu i oczekiwań, że Europa może przetrwać zimę pomimo wstrzymania rosyjskich przepływów przez główny rurociąg.

Na froncie elektrycznym, niemiecki benchmarkowy kontrakt na energię elektryczną w obciążeniu podstawowym spadł o 2,9% w stosunku do poprzedniego zamknięcia i wyniósł 510 euro/MWh, co stanowi połowę rekordu wszech czasów ustanowionego w zeszłym tygodniu. Kontrakt ten wzrósł o 560% w porównaniu z sytuacją sprzed roku.

Koszty uprawnień do emisji CO2. Źródło: PAP Koszty uprawnień do emisji CO2. Źródło: PAP

Przygotowania do zimy

W związku z wątpliwymi dostawami z Rosji Europa poluje na alternatywne źródła gazu i trasy dostaw, a kilka krajów naciska na budowę terminali importowych skroplonego gazu ziemnego (LNG). W czwartek Holandia poinformowała, że pierwszy statek przywożący LNG zadokował w nowym terminalu w holenderskim porcie Eemshaven.

Cheniere Energy Inc, największy amerykański eksporter LNG, który wysłał 70% swojej produkcji do Europy w tym roku, powiedział, że obecne ceny rynkowe sugerują, że duże ilości surowca będą nadal kierowane do Europy w zimie. Kraje UE również kontynuowały przygotowywanie indywidualnych planów, aby stawić czoła kryzysowi energetycznemu.

W Wielkiej Brytanii, Truss powiedział, średnie rachunki za energię w gospodarstwach domowych będą utrzymane na poziomie około 2500 funtów rocznie przez dwa lata, zapobiegając dużemu skokowi cen, który spodziewany jest w przyszłym miesiącu, a który zagraża finansom milionów gospodarstw domowych i firm.

Gazociągi z Rosji do krajów europejskich. Źródło: PAP Gazociągi z Rosji do krajów europejskich. Źródło: PAP

Osobno Skarb Państwa i Bank Anglii uruchomią program o wartości 40 mld funtów, aby uchronić firmy energetyczne przed utratą płynności z powodu bardzo wysokich cen gazu. Nie podano od razu szczegółów, jak będzie działał ten program.

Dania ogłosiła w czwartek, że udzieli 100 mld koron duńskich (13,4 mld USD) gwarancji firmom energetycznym.

Czytaj także:


PolskieRadio24.pl/ Reuters/ IAR/ mib