more_horiz
Gospodarka

Kolejne odcinki trasy S6 na Pomorzu. Wiemy, gdzie powstaną

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 15:26
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na realizację drogi ekspresowej S6 na odcinku Koszalin - Sławno. Inwestycję zrealizuję konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud, a wartość kontraktu to prawie 658 milionów złotych.
Powstanie nowy odcinek trasy S6 Koszalin - Sławno.
Powstanie nowy odcinek trasy S6 Koszalin - Sławno.Foto: Pixabay/MonikaP

Nowa trasa będzie dwujezdniową drogą ekspresową o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku i długości ponad 23 kilometrów. Zakończenie inwestycji przewidziane jest na koniec sierpnia 2025 roku. Dzisiaj również drogowych wybrali najkorzystniejszą ofertę w przetargu na realizację sąsiedniego odcinka S6 Sławno - Słupsk. Jest to oferta firmy Stecol o wartości przekraczającej 700 milionów złotych. 

Najpierw prace przygotowawcze

Przy budowie odcinka trasy S6 Koszalin - Sławno, wykonawca będzie miał za zadanie przygotować projekty wykonawcze oraz zrealizować roboty budowalne, a także uzyskać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Na opracowanie projektów przewidziano 10 miesięcy, natomiast na same prace budowlane 19 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych. Dla inwestycji została już w sierpniu ubiegłego roku uzyskana decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

W ciągu 30 dniu od podpisania umowy wykonawcy zostanie przekazany plac budowy. W pierwszym etapie będą prowadzone prace przygotowawcze - sprawdzenie saperskie, prace geodezyjne i wycinki. Zasadnicze roboty rozpoczną się po przygotowaniu i zatwierdzeniu projektów wykonawczych.

Przebudowa okolicznych tras

Odcinek ten rozpoczyna się tuż za obwodnicą Koszalina i Sianowa, a kończy przed miejscowością Sławno. W ramach inwestycji przewidziano budowę czterech węzłów drogowych; Kawno, Malechowo, Karwice, Bobrowice, Obwodu Utrzymania Drogi, pary Miejsc Obsługi Podróżnych; Karwice Północ i Południe oraz 20 obiektów mostowych, w tym 5 obiektów będzie pełniło funkcję przejść dla zwierząt.

Trasa będzie wygrodzona od otaczającego terenu siatkami i wyposażona w bariery energochłonne. Zadanie obejmuje także przebudowę dróg poprzecznych, krzyżujących się z nowo zaprojektowaną drogą ekspresową oraz budowę dróg dojazdowych.

Nowe węzły drogowe

Odcinek Sławno - Słupsk o długości prawie 23 kilometrów omija Sławno częściowo od strony południowej i biegnie do Słupska, znajdującego się już w województwie pomorskim. W ramach umowy, podobnie jak w przetargu na odcinek Koszalin - Sławno, wykonawca przygotuje projekty wykonawcze oraz zrealizuje roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Czytaj także:

W ramach tego zadania oprócz trasy głównej powstaną cztery węzły drogowe; Sławno, Warszkowo, Września i Sycewice oraz infrastruktura towarzysząca. W planach jest m.in przebudowa dróg krzyżujących się z nową "eską", budowa dróg dojazdowych, a także awaryjnych wjazdów czy przejazdów.

Aleksander Pszoniak, akg/koz