PAIH Forum Biznesu. Polscy przedsiębiorcy dążą do ekspansji na światowych rynkach. "To jest dla nas duża szansa"

2022-10-05, 13:09

PAIH Forum Biznesu. Polscy przedsiębiorcy dążą do ekspansji na światowych rynkach. "To jest dla nas duża szansa"
PAIH Forum Biznesu 2022 to doskonała okazja do rozmów o odległych rynkach zbytu. Okazja do nawiązania nowych relacji i kontaktów oraz zdobycia wiedzy.Foto: Rafal Owczarek/Twitter

- Chcemy promować w świecie Polskę jako markę samą w sobie - powiedział prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda podczas PAIH Forum Biznesu 2022. Dodał, że polscy przedsiębiorcy są gotowi do ekspansji na pozaeuropejskie rynki, takie jak Afryka i Bliski Wschód.

- Eksporterzy coraz częściej wychodzą na różnorodne rynki, w tym również poza Europę. Afryka i Bliski Wschód - m.in. to dla polskich inwestorów i przedsiębiorców bardzo obiecujące kierunki - powiedział prezes PAIiH Krzysztof Drynda.

Dodał, że rozwija się też polski eksport do Azji i Afryki Południowej. - Polskie kosmetyki oraz żywność są cenione szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej - podkreślił.

Wschodnie rynki zostały na wiele lat utracone

- Wspólnie z wami chcemy promować w świecie Polskę jako markę samą w sobie - zaznaczył prezes PAIH, zwracając się do uczestników forum.

- Chcemy, aby nasza strategia zawierała się w dwóch prostych słowach: "business forward", chcemy uczynić to hasło źródłem rozwoju - wskazał.

Jego zdaniem forum ma służyć edukacji w zakresie możliwości i rozwoju na rynkach zagranicznych, ma też pomóc firmom w podejmowaniu decyzji o internacjonalizacji działalności i realizacji ekspansji zagranicznej. Zaznaczył, że ważnym czynnikiem stymulującym poszukiwania przez firmy nowych kierunków ekspansji jest wojna na Ukrainie.

"Nadrobiliśmy straty"

Obecny na środowym forum minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zwrócił uwagę, że w wyniku działań, które stosuje Rosja czy Białoruś, wschodnie rynki zostały na wiele lat utracone.

- Ale statystyka, która nam się pokazuje za pierwsze półrocze tego roku jest bardzo optymistyczna - stwierdził.

Według niego polscy przedsiębiorcy szukają nowych rynków zbytu - z sukcesem. - Nadrobiliśmy wszystkie straty rynków wschodnich, ale bardzo intensywnie szukamy rynków zbytu w krajach, które są przewidywalne, dość spokojne - powiedział.

Posłuchaj

W. Buda: przedsiębiorcy szukają nowych rynków zbytu (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

"Każdy kryzys to są również możliwości"

Chcemy rozwijać biuro handlowe w Ukrainie. To jest początek naszej ekspansji na tamtejszym rynku, bo mamy świadomość, że odbudowa Ukrainy to będzie wielka operacja gospodarcza - zaznaczył Waldemar Buda.

Wskazał, że prowadzenie tam biznesu będzie dla polskich firmy prostsze, m.in. ze względu na położenie geograficzne, ale też dzięki "zbliżeniu się naszych narodów na poziomie militarnym i społecznym".

- To jest dla nas duża szansa. Odbudowa Ukrainy odbędzie się z państwa dużym udziałem - zapewnił minister rozwoju.
Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys zaznaczył natomiast, że odchodzenie od globalizacji powoduje m.in. zamiany w łańcuchach handlu.

- Te zmiany powodują, że szczególnie ważne jest wsparcie oferowane polskiemu biznesowi w tym, by przeorientować kierunki dostaw, by skuteczniej zmieniać kierunki eksportowe - zauważył.

"Każdy kryzys to są również możliwości. Jeżeli je wykorzystamy inwestując, odważnie wychodząc na rynki zagraniczne, możemy wyjść z tego kryzysu wzmocnieni siłą naszej gospodarki, siłą naszych firm" - podkreślił Paweł Borys.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej