Kanada ostrzega biznes przed Chinami. "Będziemy współpracować, gdy będziemy musieli"

2022-11-10, 08:59

Kanada ostrzega biznes przed Chinami. "Będziemy współpracować, gdy będziemy musieli"
Szefowa MSZ podkreśliła, że firmy działające na terenie Chin muszą być świadome ryzyka politycznej presji i naruszania zasad handlu.Foto: DD Images/ Shutterstock

Chiny działają coraz bardziej destrukcyjnie, a firmy prowadzące interesy w Chinach muszą zdać sobie sprawę z ryzyka - ostrzegła kanadyjski biznes minister spraw zagranicznych Melanie Joly. Podkreśliła, że Chiny coraz bardziej oddalają się od wartości ważnych dla Kanady.

Chiny są coraz bardziej destrukcyjnie działającym globalnym graczem - powiedziała Joly podczas wystąpienia w Munk School of Global Affairs przy Uniwersytecie Toronto.

- Będziemy stawiać wyzwania Chinom wtedy, kiedy będzie należało to zrobić. Będziemy współpracować z Chinami, gdy będziemy musieli - dodała, wskazując na możliwość współpracy w takich sprawach jak zmiany klimatu, czy handel.

Podkreśliła jednak, że Chiny coraz bardziej oddalają się od wartości ważnych dla Kanady, więc firmy działające na terenie Chin muszą być świadome ryzyka politycznej presji i naruszania zasad handlu.

Kontakty z krajami bardziej wiarygodnymi

- Kanada nie będzie nigdy przepraszać za działanie na rzecz narodowych interesów i nie będzie nam przykro w związku z promowaniem światowych zasad, które obowiązują w wymianie handlowej i prawach człowieka - podkreśliła Melanie Joly, zwracając uwagę, że Kanada będzie utrzymywać bliższe kontakty z krajami bardziej demokratycznymi i bardziej wiarygodnymi, takimi jak Indie.

Mówiąc o wojskowej obecności Kanady w rejonie Indo-Pacyfiku, zasygnalizowała, że Kanada może podjąć działania zniechęcające Chiny do inwazji na Tajwan.

W grudniu rząd Kanady przedstawi swoją całościową strategię dla rejonu Indo-Pacyfiku, poinformowała szefowa MSZ. Dodała, że strategia będzie oparta na pięciu ogólnych celach: utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa, rozwoju handlu, inwestycji i odporności łańcuchów dostaw, inwestycje w kontakty między ludźmi, walkę ze zmianami klimatu i poszerzenie związków w tym regionie.

"Chiny są strategicznym rywalem Kanady"

Środowiska biznesowe dobrze przyjęły wystąpienie Melanie Joly, wskazując, że strategia dla Indo-Pacyfiku jest od dawna oczekiwana. Jak podkreśliła zrzeszająca liderów biznesu Business Council of Canada, stanowisko Kanady wobec Chin jest "realistyczną oceną ryzyk". Kanadyjska Izba Handlowa przyjęła podobne stanowisko, podkreślając, że Chiny "są strategicznym rywalem Kanady i innych demokracji".

W ubiegłym tygodniu Kanada nakazała opuszczenie swojego rynku trzem surowcowym firmom z Chin, zaś pod koniec października policja federalna wszczęła dochodzenie w sprawie chińskich "komisariatów policji" na terenie Kanady. W minionych latach media opisywały próby wpływania na chińskich imigrantów i lokalną politykę.

Wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland w minionych tygodniach wielokrotnie wskazywała, że intencją rządu federalnego jest zacieśnianie relacji gospodarczych przede wszystkim z demokracjami przestrzegającymi zasad praworządności.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej