Internetowi oszuści zachęcają do inwestowania. TAURON ostrzega
Cyberprzestępcy prowadzą intensywną kampanię wykorzystującą logo TAURONA, której celem jest wyłudzenie pieniędzy - ostrzega spółka energetyczna. Najczęściej oszuści publikują informacje o rzekomych inwestycjach w odnawialne źródła energii mających przynieść duże zyski w krótkim czasie. Przestępcy w swoim procederze wykorzystują także wizerunek osób publicznych m.in. prezydenta, premiera, ministrów.
2024-01-29, 13:43
Metoda na fałszywe inwestycje jest obecnie jedną z najczęściej występujących form oszustw internetowych. Polega ona na nakłonieniu osoby za pomocą technik manipulacji do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. W ostatnim czasie zauważalny jest znaczący wzrost aktywności cyberprzestępców.
- W sieci można natknąć się na fałszywe strony internetowe z użyciem wizerunku osób publicznych i logo TAURON. Strony te promowane są intensywnie w mediach społecznościowych - w tym na Facebooku, Instagramie, platformie X. W ten sposób cyberprzestępcy próbują wyłudzić pieniądze na rzekome inwestycje realizowane z Grupą TAURON - mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Grupy TAURON.
Cyberprzestępcy nawiązują kontakt
W większości przypadków schemat działania cyberprzestępców jest bardzo podobny. W internetowych reklamach widoczne są fałszywe informacje na temat inwestycji i hasła zachęcające do skorzystania z oferty. W trakcie złośliwej kampanii, cyberprzestępcy nawiązują także kontakt telefoniczny oraz wykorzystują popularne komunikatory.
- Przestrzegamy i podkreślamy: żadna spółka Grupy TAURON nie prowadzi kampanii promocyjnych dotyczących produktów inwestycyjnych, pożyczkowych, finansowych. Jedyną formą inwestycji autoryzowaną przez nas jest zakup akcji za pośrednictwem biura maklerskiego - przypomina Łukasz Zimnoch.
REKLAMA
TAURON nie prowadzi działalności w zakresie pośrednictwa w inwestowaniu w papiery wartościowe. Firma nie współpracuje również z żadnymi pośrednikami w tym zakresie. Zainwestować w akcje można poprzez założenie rachunku inwestycyjnego w domu maklerskim. Posiadanie takiego rachunku umożliwia zakup i sprzedaż akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w tym również akcji TAURON Polska Energia.
- Sieć bywa wykorzystywana jako platforma cybernetycznych oszustw. Żeby nie dać się oszukać zalecamy stosować kroki rozsądku: po pierwsze sprawdź wiarygodność reklamy, która zachęca do inwestycji, po drugie: zachowaj wzmożoną ostrożność, kiedy oferta obiecuje olbrzymie zyski w krótkim czasie, po trzecie: nie działaj raptownie, daj sobie czas do namysłu - przypomina rzecznik prasowy TAURONA.
Teksty z poradami na blogu
Aby ustrzec się przed cyberoszustwami należy pamiętać, że strona internetowa TAURON ma adres www.tauron.pl, a system transakcyjny do obsługi klientów nosi nazwę Mój TAURON i znajduje się pod adresem www.mojtauron.pl. Informacje o przyłączach energetycznych i awariach publikowane są natomiast na stronie TAURON Dystrybucja pod adresem www.tauron-dystrybucja.pl.
Jeśli użytkownik internetu dokonał jakichkolwiek akcji na innych stronach, które udawały witrynę TAURONA lub miał kontakt z cyberprzestępcami powinien zmienić dane dostępowe do swoich skrzynek e-mail czy kont bankowych, a także skontaktować się z policją.
REKLAMA
Teksty z poradami publikowane są również na blogu lepiej.tauron.pl, gdzie dodatkowo znajduje się wiele przydatnych materiałów wideo.
PR24.pl, TAURON, DoS
REKLAMA