Kradzież dokumentów za granicą. Wyjaśniamy, co zrobić w takiej sytuacji

2024-04-30, 08:30

Kradzież dokumentów za granicą. Wyjaśniamy, co zrobić w takiej sytuacji
Skradzione karty bankowe należy bezzwłocznie zastrzec w banku. Dzisiaj - z niezwykle popularnymi płatnościami zbliżeniowymi, które przy niewielkich kwotach nie wymagają podania kodu PIN - każda minuta jest ważna. Foto: Jacob Lund/Shutterstock

W miejscach szczególnie atrakcyjnych turystycznie zawsze kręci się wielu złodziei, czyhających na nieuwagę zwiedzającego, zafascynowanego miejscem, które wybrał na wypoczynek. Kradzież to doświadczenie wyjątkowo przykre, a dodatkowo generujące sporo problemów. Warto więc - przed wyjazdem - poznać procedury i powinności, które są niezbędne w takiej sytuacji. Co więc zrobić, jeśli już padniemy ofiarą kieszonkowca?

Najczęściej giną rzeczy, które nosimy przy sobie - w torbie, plecaku czy w kieszeniach. To zazwyczaj dokumenty, telefon, karty płatnicze i pieniądze. Ewentualnie jakieś bilety czy potwierdzenia rezerwacji. Te ostanie można bez problemu odtworzyć, z utratą pieniędzy też można sobie poradzić, ale problemem jest "zniknięcie" dokumentów, kart i telefonu.

"Okradanych Polaków mamy na potęgę" - alarmowali w trakcie ubiegłorocznego sezonu wakacyjnego przedstawiciele polskich służb konsularnych we Włoszech.

Od lat okradanie zagranicznych turystów w najczęściej odwiedzanych przez nich miejscach jest prawdziwą plagą i mimo wysiłków służb porządkowych i wzmocnionych patroli policyjnych sytuacja się nie poprawia.

Podstawa do dalszych działań

Kiedy już dojdzie do przykrej sytuacji i okradną Cię za granicą, nie zwlekaj z powiadomieniem o zdarzeniu właściwych służb i instytucji.

W pierwszej kolejności należy udać się na policję. W czasie zgłoszenia kradzieży otrzymamy protokół. Jest on niezwykle ważny - znajduje się w nim spis dokumentów oraz przedmiotów, które zniknęły. To podstawa do dalszych działań, ale także potwierdzenie dla ubezpieczyciela, jeśli cenne rzeczy były objęte wakacyjną polisą.

Dowód osobisty należy jak najszybciej zastrzec, aby nie posłużył do żadnej przestępczej działalności - drogiej rezerwacji, wypożyczenia sprzętu lub samochodu czy wzięcia (w kraju) kredytu.

W Polsce zastrzec dowód można m.in. w oddziale dowolnego banku, za granicą jednak trzeba znaleźć inne dostępne rozwiązania. Na przykład założone wcześniej bezpłatne konto w serwisie Biura Informacji Kredytowej pozwoli na zastrzeżenie dowodu osobistego online.

"W krytycznej sytuacji wystarczy jedno kliknięcie - przy pomocy laptopa albo smartfona. Dzięki usłudze BIK zastrzeżesz swój dokument tożsamości z każdego miejsca na kuli ziemskiej. Po kilku minutach wiadomość o zdarzeniu otrzymają wszystkie banki w Polsce" - zapewnia BIK.

Spokojny powrót do domu

Drugim cennym dokumentem, który zazwyczaj mamy przy sobie podczas zagranicznych wakacji, jest paszport. Utrata dokumentów niesie ze sobą jeszcze jedną niedogodność - nie można legalnie wrócić do domu. Wtedy niezbędna jest wizyta w dowolnym polskim przedstawicielskie dyplomatycznym. Adresy wszystkich placówek znaleźć można na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Tam wystawiony zostanie paszport tymczasowy, który co prawda nie pozwoli na podróż do kolejnych krajów, ale umożliwi spokojny powrót do domu.

W przypadku, gdy w danym kraju nie ma polskiego konsulatu, zamiast do polskiej placówki można udać się do najbliższego konsulatu jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Zgodnie z europejskim prawem w krajach, w których Polska nie ma swojego przedstawicielstwa - ambasady lub konsulatu - mamy prawo do opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych państw członkowskich UE. Tam - po potwierdzeniu danych - otrzymamy Europejski Dokument Podróży.

Uniwersalny numer telefonu

Skradzione karty bankowe należy bezzwłocznie zastrzec w banku. Dzisiaj - z niezwykle popularnymi płatnościami zbliżeniowymi, które przy niewielkich kwotach nie wymagają podania kodu PIN - każda minuta jest ważna. Banki, już chwilę po połączeniu z infolinią, informują o skróconej ścieżce połączenia z konsultantem w sprawie zastrzeżenia karty.

Co jednak, gdy nie mamy pod ręką numeru infolinii? Warto w takim przypadku zapamiętać lub zapisać sobie numer (+48) 828 828 828. To uniwersalny numer telefonu, pod którym możemy zastrzec karty płatnicze wszystkich banków w Polsce. System działa 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Podczas zgłaszania kradzieży na policji należy również pamiętać o prawie jazdy (jeśli także zginęło). Protokół ten będzie później potrzebny w kraju, w wydziale komunikacji, podczas składania wniosku o wydanie nowego dokumentu.

Zaświadczenie z policji będzie przydatne w każdym urzędzie, w którym będziemy wnioskować o wystawienie nowych dokumentów.

Z kolei w przypadku utraty telefonu należy również jak najszybciej zablokować kartę SIM. W tym celu trzeba skontaktować się z infolinią operatora.

Skomplikuj robotę złodziejom

A nade wszystko - jak zawsze radzą eksperci - nie daj się okraść. Łatwo powiedzieć, ale jest kilka zasad, które w dużej mierze zminimalizują ryzyko utraty cennych przedmiotów, a złodziejom mocno skomplikują robotę:

  • trzymaj dokumenty blisko ciała, najlepiej w wewnętrznej kieszeni ubrania; pod żadnym pozorem nie noś portfela lub telefonu w tylnej kieszeni spodni;
  • cenne rzeczy umieść w torebce lub nerce na pasku z przodu; najniebezpieczniejsze miejsce na te rzeczy to mały plecak noszony na plecach;
  • nie zostawiaj rzeczy bez opieki, szczególnie na plaży; nie ufał miłym, nowo poznanym osobom;
  • nie noś przy sobie wszystkich dokumentów i pieniędzy; jeśli masz paszport i dowód osobisty, jeden z nich zostaw w hotelu lub na kwaterze; poza tym pieniądze trzymaj przy sobie w kilku różnych kieszeniach czy torbach.

PR24/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej