more_horiz
Gospodarka

KE: Libor i Euribor muszą odzyskać wiarygodność

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 15:16
Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowych zasad dotyczących wyznaczania i stosowania wskaźników rynkowych, które wpływają na kredyty zaciągane przez klientów.
Audio
  • (IAR) Magdalena Skajewska, Bruksela: KE chce większego nadzoru wskaźników rynkowych
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: flickr/tiseb

Chce w ten sposób ograniczyć zagrożenie manipulacjami wskaźnikami, jak to było w przypadku stawek LIBOR i EURIBOR.

Komisja Europejka chce przywrócić zaufanie do wskaźników rynkowych. - One są jak termometr. Zniszczenie go nie ukryje choroby. Tak samo jest z kryzysem. Musimy się jednak upewnić, że termometr działa prawidłowo - powiedział unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

Komisja Europejska wychodzi z założenia, że autoregulacja się nie sprawdziła, dlatego konieczny jest stały nadzór nad wyznaczaniem wskaźników zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. Za manipulacje stawkami grozić będą sankcje karne, a wszystkie podmioty udostępniające wskaźniki objęte będą systemem zezwoleń.

Komisja Europejska ma nadzieję, że przedstawione w środę propozycje zagwarantują, iż wskaźniki rynkowe będą odzwierciedlały realia gospodarcze i nie staną się przedmiotem konfliktu interesów. Działania Brukseli są pokłosiem afer wokół kluczowych stóp procentowych na światowych rynkach finansowych. Okazało się, że stawki były manipulowane, co doprowadziło do nałożenia wielomilionowych grzywien na kilka banków w Europie i Stanach Zjednoczonych.

aboX
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem