more_horiz
Gospodarka

Donald Trump potwierdza wprowadzenie nowych ceł na chińskie produkty, ale chce też rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 11:42
Donald Trump poinformował, że 1 września wejdą w życie dodatkowe 15-procentowe cła na chiński eksport do USA o wartości 300 mld dolarów. Jednocześnie zapowiedział kontynuację negocjacji handlowych z Pekinem w przyszłym miesiącu.
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: Shutterstock.com

- "Cła są już zatwierdzone" - odpowiedział Trump na pytanie dziennikarzy, czy dodatkowe taryfy mogą być odłożone w czasie. Cła wejdą w życie o godz. 0:01 w niedzielę czasu lokalnego i obejmą szeroką gamę produktów szczególnie z sektorów spożywczego, tekstylnego i meblowego.

Donald Trump po raz kolejny potwierdził także, iż obecnie trwają rozmowy między przedstawicielami Waszyngtonu i Pekinu w sprawie wszczęcia negocjacji na temat umowy handlowej.

- Nie mogę nic powiedzieć, ale rozmawiamy z Chinami - powiedział prezydent USA. - Planujemy spotkania, nawiązujemy kontakty. Wydaje mi się, że wrześniowe spotkanie jest nadal aktualne, nie zostało odwołane, zobaczymy, co się stanie - mówił Donald Trump.

Handlowy spór

Waszyngton nakłada karne cła na chiński eksport, by przekonać Pekin do zmiany polityki gospodarczej i handlowej. Prezydent Trump oskarża Chiny o wymuszanie transferów technologii od zagranicznych firm w zamian za dostęp do rynku, nieuczciwe dotacje do rodzimego przemysłu i brak wzajemności w barierach rynkowych.

Chińskie władze zaprzeczają tym zarzutom i oskarżają Trumpa o protekcjonizm handlowy, a na karne cła odpowiadają taryfami odwetowymi. Urzędnicy w Pekinie wielokrotnie powtarzali, że Chiny nie chcą wojny handlowej, ale będą walczyć do końca w obronie swoich interesów.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: Stany Zjednoczone handel Chiny