more_horiz
Gospodarka

Będą kolejne loty cargo ze sprzętem medycznym. Rząd podpisze umowę z LOT-em

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 08:33
Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w Programie 1 Polskiego Radia powiedział, że rząd planuje podpisanie kolejnej umowy z LOT-em, która ma dotyczyć lotów cargo. Wyjaśnił, że celem operacji będzie dostarczenie do Polski środków medycznych.
Audio
  • Michał Dworczyk: rząd wesprze narodowego przewoźnika (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Facebook/LOT/K.Wrzosek
  • Szef KPRM: będzie nowa umowa z LOT-em na loty cargo ze sprzętem medycznym
  • Dotychczasowe rejsy były niejako kontynuacją akcji "LOT do domu"
  • Narodowy przewoźnik loty transportowe realizuje Dreamlinerami

Minister Michał Dworczyk, który był gościem Sygnałów Dnia, zauważył, że kryzys rynku lotniczego w związku z epidemią koronawirusa dotyczy całej Europy. Zapewnił, że rząd wesprze narodowego przewoźnika.

- Rząd miał podpisaną umowę przez ostatnie tygodnie w związku z rządowym programem "LOT do domu", dzięki tej umowie przewoźnik świadczył usługi na zlecenie rządu. Teraz planujemy podpisanie kolejnej umowy związanej z lotami cargo, czyli z zabezpieczeniem transportu do Polski asortymentu medycznego. Natomiast z wyzwaniami ekonomicznymi, gospodarczymi mierzą się dzisiaj wszystkie linie lotnicze w Europie i na świecie, a my jako rząd jesteśmy zdeterminowani, żeby wspierać naszego narodowego przewoźnika - podkreślił minister.


mid-20415012 12.jpg
Dreamliner ze sprzętem medycznym z Chin wylądował w Poznaniu

Powrót Polaków do kraju

W ramach akcji "LOT do domu" odbyło się 388 rejsów czarterowych z 71 miejscowości na sześciu kontynentach, a do kraju wróciło prawie 54 tysiące obywateli. Operacja "LOT do domu" trwała od 15 marca do 5 kwietnia.

Po zakończeniu akcji "LOT do domu" PLL LOT rozpoczął działania na polu transportów cargo. W ramach utworzonego mostu powietrznego między Rzeczpospolitą Polską a Chińską Republiką Ludową LOT Cargo wdrożył specjalne rejsy "medical cargo", którymi transportowane są obecnie materiały medyczne służące do walki z koronawirusem. Z oferty lot cargo na warunkach komercyjnych mogą także korzystać prywatni przedsiębiorcy. Szczegóły operacji oraz kontakt dla jednostek administracyjnych, organizacji oraz przedsiębiorstw, które są zainteresowanie usługą, są dostępne na stronach LOT-u.

PolskieRadio24.pl, IAR, Program Pierwszy Polskiego Radia, md