Szef PGW Wody Polskie: nie pozwolimy na sztuczną podwyżkę taryf za wodę i ścieki

2021-04-06, 10:31

Szef PGW Wody Polskie: nie pozwolimy na sztuczną podwyżkę taryf za wodę i ścieki
Nowe przepisy wprowadzą też opłatę "za utraconą wodę".Foto: Shutterstock.com

- Obecnie 94 proc. wniosków, które wpłynęły do Wód Polskich, dotyczy podwyżki taryf - mówi prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Przemysław Daca, odnosząc się do cen za wodę i ścieki.

- Na razie średnio w skali Polski są to podwyżki rzędu 20 proc. – dodaje w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Przemysław Daca podał, że są i takie wnioski, gdzie planowany jest wzrost cen o 40 proc., a nawet o 100 proc. Wody Polskie jako regulator rynku analizują obecnie propozycję stawek taryfowych za wodę i ścieki, jakie będziemy płacić przez najbliższe trzy lata – przypomina gazeta.


Powiązany Artykuł

free oczko wodne moja woda 1200.png
Ogromna popularność programu "Moja Woda". Setki wniosków w pierwszych tygodniu naboru

Nie są to koszty rzędu 20 proc.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wyjaśnił, że propozycje opłat za wodę i ścieki wpływają w tej chwili do Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Do tej pory dotarło ich ok. 70 proc.

– W taryfach są uwzględnione koszty stałe, inflacja, wzrost kosztów za energię, wynagrodzenia. Kiedy to policzyliśmy, to widzimy, że absolutnie nie są to koszty rzędu 20 proc., jest to absolutnie za dużo – ocenia Przemysław Daca.

– Zdarzało się, że niektóre samorządy traktowały opłaty za wodę i ścieki jako dodatkowy podatek. Niektóre z nich próbowały i próbują zyskać dodatkowe pieniądze poprzez wzrost opłat za wykorzystywanie infrastruktury przesyłowej, tzw. opłaty dzierżawnej, jak również podatki. Zdarzało się, że samorządy poprzez dywidendy zarabiały na tym procesie setki milionów złotych – dodaje.

Sprawy będą kierowane do sądu

Prezes Daca podkreśla, że nie ma zgody na takie praktyki.

– Opłaty za wodę nie powinny być sposobem na ratowanie budżetu samorządowego, nawet jeśli jest on nadwątlony pandemią i kryzysem. Dlatego przypominamy, że dostęp do słodkiej wody jest według ONZ jednym z podstawowych praw człowieka, a poza tym w dobie koronawirusa woda ma ogromne znaczenie dla higieny (mycie rąk, pranie ubrań). Powinna być dostępna dla każdego, nie może stać się towarem luksusowym – zaznacza.

– Nie będziemy się godzić na drastyczne podwyżki, a jeśli trzeba – sprawy będą kierowane do sądu – podkreśla w wywiadzie prezes PGW Wody Polskie.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, jk

Polecane

Wróć do strony głównej