W Hucie Stalowa Wola zbudowano dwie wyrzutnie rakiet Patriot. To kolejny etap realizacji programu "Wisła"

2021-11-08, 15:20

W Hucie Stalowa Wola zbudowano dwie wyrzutnie rakiet Patriot. To kolejny etap realizacji programu "Wisła"
wyrzutnia rakiet Patriot. Foto: MON/Twitter

Huta Stalowa Wola S.A. wykonała i przekazała w październiku 2021 r. dwie kompletne wyrzutnie M903, wchodzące w skład systemów obrony przeciwlotniczej "Wisła" – poinformowała dziś Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy HSW.

Dwie kolejne wyrzutnie przechodzą testy. Zadanie jest realizowane na podstawie umowy podwykonawstwa do kontraktu na zestawy Patriot dla Polski z 2018 r., zawartej przez rząd USA z firmą Raytheon Technologies. Ta firma jest producentem i dostawcą systemów Patriot, wybranych jako podstawa systemu obrony powietrznej średniego zasięgu w programie zbrojeniowym "Wisła".

-Opracowywanie oraz produkcja kolejnych komponentów dla zestawów Patriot w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej to jeden z elementów naszego zaangażowania w realizację systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu "Wisła" – powiedział prezes Grupy Sebastian Chwałek.

-Współpraca polsko-amerykańskich przemysłów zbrojeniowych w tym programie przekłada się na generacyjny skok zdolności Sił Zbrojnych RP do obrony polskiego nieba – dodał Chwałek.


Powiązany Artykuł

patriot free 1200.jpg
Maszyny do produkcji części do rakiet Patriot trafiły do Polski. To część umowy offsetowej

Pierwsze wyrzutnie Patriot "made in Poland"


-To pierwsze wyprodukowane w HSW S.A. wyrzutnie rakietowe M903 systemu Patriot. Mam nadzieję, że te pierwsze wyrzutnie wyprodukowane w Polsce trafią już niedługo na wyposażenie jednostek wojskowych– powiedział prezes HSW Bartłomiej Zając.

-Zebraliśmy sporo nowych doświadczeń przy realizacji tego zamówienia. Mogę też śmiało potwierdzić, że Huta Stalowa Wola jest dobrym i rzetelnym partnerem dla strony amerykańskiej – zapewnił prezes Zając.

Jak poinformowała PGZ, kolejne dwie wyrzutnie M903 są w trakcie integracji i testów w Hucie Stalowa Wola. Ich przekazanie planuje się na koniec 2021 r. Podkreśliła, że umowa "realizowana jest na partnerskich zasadach", a strony zwracają uwagę na "właściwą, należytą i otwartą współpracę, co wskazuje na to, że nie ma zagrożenia w terminowej realizacji dostaw".


Powiązany Artykuł

EN_01311685_1490-patriot1200.jpg
PGZ ustaliła z amerykańskimi firmami zasady współpracy kooperacyjnej w programie Wisła. Chodzi o zakup rakiet Patriot

Wyrzutnie to część umowy kooperacyjnej z USA


Umowa wykonawcza jest realizowana w ramach polsko-amerykańskiej umowy międzyrządowej zawartej 28 marca 2018 r. na dostawę do Polski zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła", bazującego na systemie Patriot. W konsekwencji tego zamówienia Huta Stalowa Wola wyprodukuje 16 wyrzutni M903, które wejdą na wyposażenie dwóch baterii systemu Wisła.

Huta Stalowa Wola w ramach udziału w programie produkcji systemu obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła" zbudowała centrum produkcyjno-montażowe, które docelowo może przejąć również funkcje centrum serwisowania, obsługi i napraw wyrzutni M903 Patriot będących na wyposażeniu obecnych i przyszłych użytkowników.

Konsorcjum PGZ-Wisła odpowiadające za realizację programu po stronie PGZ składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huty Stalowa Wola S.A., Mesko S.A., PIT-Radwar S.A., Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A., Jelcz sp. z o.o., Autosan sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowych Zakładów Uzbrojenia S.A., Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1 S.A. Ponadto niektóre spółki PGZ uczestniczą w programie jako poddostawcy.

"Wisła" to nie tylko wyrzutnie


Oprócz wyrzutni przedsiębiorstwa wchodzące w skład wyprodukują także pojazdy logistyczne, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych.

Program "Wisła" został podzielony na dwie fazy. Wartość kontraktu zawartego w ramach pierwszej z nich wyniosła 4,75 mld dol.

Program zakłada pozyskanie zestawów rakietowych obrony powietrznej średniego zasięgu wraz z sieciocentrycznym systemem łączności i dowodzenia. W pierwszej fazie programu Polska pozyska 2 baterie (16 wyrzutni) Patriot w konfiguracji z pociskami PAC-3 MSE oraz systemem zarządzania polem walki IBCS.


PR24/PAP/sw


Polecane

Wróć do strony głównej