more_horiz
Gospodarka

Saudi Aramco, MOL 417, Unimot. PKN Orlen sprzedaje aktywa i zdradza szczegóły transakcji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 12:10
Saudi Aramco kupi udziały w rafinerii Lotosu, MOL 417 stacji Lotosu, a Unimot - bazy paliw. PKN Orlen poinformował o podpisanych umowach, wynikających z wdrożenia środków zaradczych Komisji Europejskiej.
PKN Orlen poinformował o podpisanych umowach, wynikających z wdrożenia środków zaradczych Komisji Europejskiej.
PKN Orlen poinformował o podpisanych umowach, wynikających z wdrożenia środków zaradczych Komisji Europejskiej.Foto: PaulSat / Shutterstock.com

PKN Orlen ujawnił informacje o zgodzie na zawarcie umów dotyczących wdrażania środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli nad Grupą LOTOS SA.

Orlen przejmie stacje paliw na Słowacji oraz Węgrzech

Zarząd Spółki wyraził zgodę na zawarcie umów z następującymi partnerami:

  • w zakresie rynku produkcji paliw, działalności hurtowej oraz paliwa lotniczego: Aramco Overseas Company B.V. z siedzibą w Hadze (Holandia);
  • w zakresie rynku asfaltów i logistyki paliw: Unimot Investments spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie;
  • w zakresie rynku biokomponentów: Rossi Biofuel Zrt. z siedzibą w Komárom (Węgry);
  • w zakresie rynku działalności detalicznej: MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company z siedzibą w Budapeszcie (Węgry).

Ponadto Zarząd Spółki wyraził zgodę na zawarcie przez Spółkę umowy ramowej, w wyniku której podmioty należące do Grupy Kapitałowej Orlen nabędą od MOL Plc. aktywa związane z prowadzeniem stacji paliw na Słowacji oraz Węgrzech.

Cena jaką PKN Orlen ma zapłacić za 144 stacje na Węgrzech i 41 stacji na Słowacji to ok. 229 mln euro.

"Saudi Aramco nie idzie z trendami, ale je wytycza"

- PKN Orlen podpisał z saudyjską firmą trzy strategiczne umowy. To umowa ramowa w obszarze analiz i inwestycji w petrochemię, umowa o współpracy w badaniach i rozwoju oraz kontrakt długoterminowy na dostawy ropy - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Saudi Aramco będzie strategicznym partnerem, który obejmie 30 proc. wydzielonej Rafinerii Gdańskiej, hurt i obszar paliwa lotniczego. Prezes PKN Orlen powiedział, że partner PKN Orlen przy przejmowaniu Lotosu - Saudi Aramco wyznacza trendy na rynkach, to największy producent ropy na świecie i lider nowoczesnej petrochemii.

- Saudi Aramco nie idzie z trendami, ale je wytycza. To największy producent ropy na świecie, lider rozwoju nowoczesnej petrochemii, ma dostęp do nowoczesnych technologii, tysiące patentów, bazę badawczo rozwojową na całym świecie - podkreślił szef Orlenu.

PR24.pl, PAP, DoS

REKLAMA