more_horiz
Gospodarka

Czternasta emerytura w drugiej połowie roku. Premier: chcemy przekazać jak najwięcej środków dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 13:47
- Czternasta emerytura zostanie wypłacona w drugiej połowie roku - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Minister rodziny i polityki społecznej poinformowała, że resort kończy pracę nad ustawą w tej sprawie. 1 kwietnia ZUS rozpoczął wypłatę trzynastych emerytur.
Premier Mateusz Morawiecki: chcę zapewnić, że z naszej strony zrobimy wszystko, żeby przekazać jak najwięcej środków dla seniorów
Premier Mateusz Morawiecki: chcę zapewnić, że z naszej strony zrobimy wszystko, żeby przekazać jak najwięcej środków dla seniorówFoto: Kancelaria Premiera/Twitter

- Przez lata już wolnej Polski seniorzy byli poszkodowani i źle traktowani, robimy wszystko, by to naprawić, krok po kroku, konsekwentnie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wizytował Dzienny Dom "Senior Plus" w Woli Karczewskiej, w gminie Wiązowna na Mazowszu.

ZUS rozpoczął wypłatę trzynastych emerytur

- Jak rozmawialiśmy na sali, wiele osób pytało, co będzie po pandemii, po wojnie, co będzie w państwie, co będzie z trzynastką, czternastką - relacjonował po spotkaniu premier.

- Jak jest trudny czas, to dobry gospodarz musi oszczędnie gospodarować. Wiemy, że pandemia i wojna stworzyły trudne warunki. Chcę zapewnić, że z naszej strony zrobimy wszystko, żeby przekazać jak najwięcej środków dla seniorów, także dlatego, że wiemy doskonale, że przez lata już wolnej Polski nasze mamy, ojcowie, babcie, dziadkowie byli poszkodowani - dodał.


Szef rządu zapewnił, że nie tylko trzynaste emerytury będą wypłacone, ale także, w drugiej połowie roku, tzw. czternastki.
1 kwietnia ZUS rozpoczął wypłatę trzynastych emerytur. Zgodnie z ustawą są one wypłacane w wysokości najniższej emerytury - 1338,44 zł brutto.


Posłuchaj
00:31 x 1 Premier M. Morawiecki i minister M. Maląg o działaniach rządu skierowanych do osób starszych.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o działaniach rządu skierowanych do osób starszych (IAR)

 

Mechanizm złotówka za złotówkę

Wcześniej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała w Programie 1 Polskiego Radia, że resort kończy pracę nad ustawą dotyczącą wypłaty czternastej emerytury.


Posłuchaj
00:26 x 2 Premier M. Morawiecki i minister M. Maląg o działaniach rządu skierowanych do osób starszych.mp3 Minister Marlena Maląg o działaniach rządu skierowanych do osób starszych (IAR)

 

Minister mówiła, że świadczenie będzie wypłacane w czwartym kwartale i ma wynosić równowartość minimalnej emerytury, czyli 1338 zł brutto. Wprowadzony ma zostać próg dochodowy - jego poziom jest jeszcze ustalany. Zastosowany będzie mechanizm złotówka za złotówkę, czyli emeryci przekraczający próg dochodowy otrzymają świadczenie, ale pomniejszone o kwotę przekroczenia.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS