more_horiz
Gospodarka

Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Adama Glapińskiego na prezesa NBP

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2022 16:14
Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę prof. Adama Glapińskiego na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Adam Glapiński ubiega się o funkcję prezesa na drugą kadencję.
Adam Glapiński ubiega się o funkcję prezesa na drugą kadencję. Sejmowa Komisja pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturę
Adam Glapiński ubiega się o funkcję prezesa na drugą kadencję. Sejmowa Komisja pozytywnie zaopiniowała jego kandydaturęFoto: PAP/Radek Pietruszka

W środę Komisja Finansów Publicznych odbyła posiedzenie, na której zaopiniowała kandydaturę prof. Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP na drugą kadencję.

Posłuchaj
00:25 Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik ocenia działalność prof. Adama Glapińskiego jako prezesa NBP Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik ocenia działalność prof. Adama Glapińskiego jako prezesa NBP

 

W trakcie głosowania, w którym wzięło udział 54 posłów, za poparciem kandydatury Glapińskiego opowiedziało się 27 posłów, przeciw było 26, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Teraz kandydatura Adama Glapińskiego musi jeszcze zostać zaakceptowana przez Sejm w głosowaniu. 

Podwyżki stóp procentowych

Wcześniej podczas posiedzenia Komisji prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział m.in., że zacieśnianie polityki pieniężnej rozpoczęło się w odpowiednim momencie.  Adam Glapiński mówił, że słuszność działań Rady Polityki Pieniężnej w sprawie podwyżki stóp procentowych potwierdziły analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Zwrócił uwagę na to, że Czechy, które podniosły stopy procentowe wcześniej niż Polska, mają dziś wyższą inflację. Zdaniem Adama Glapińskiego pokazuje to, że moment rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej nie miał znaczenia w świetle globalnych przyczyn inflacji.

Prezes NBP dodał, że celem obecnych podwyżek stóp procentowych jest obniżanie inflacji i długoterminowe wspieranie zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Zaznaczył, że obecne stopy procentowe wcale nie są wysokie.

Czytaj także:

Prezes NBP: zacieśnienie polityki pieniężnej nie nastąpiło zbyt późno, potwierdziły to instytucje międzynarodowe

"Raty kredytu o zmiennej stopie procentowej mogą się wahać". Doradca prezesa NBP o podwyżkach

IAR/PAP/mk