Dobre wiadomości dla mieszkańców Warszawy. Kolejarze wybudują tunel pod dworcem Warszawa Wschodnia
Jest porozumienie kolejarzy ze stołecznym samorządem w sprawie inwestycji na warszawskiej Pradze. Dzięki temu będzie możliwa budowa tunelu pod dworcem Warszawa Wschodnia. Przedstawiciele PKP PLK mówią, że poprawi on komunikację w stolicy i ograniczy zmiany w komunikacji kolejowej podczas planowanej przebudowy Warszawy Wschodniej. Inwestycja powstanie w ramach jednego z największych projektów kraju – modernizacji linii średnicowej.
2022-05-22, 10:39
Porozumienie PKP Polskich Linii Kolejowych z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy dotyczy budowy tunelu drogowego w ciągu ulicy Tysiąclecia pod stacją Warszawa Wschodnia. Przyjęte rozwiązanie to szansa na poprawę komunikacji w mieście.
PKP PLK na podstawie podpisanego w maju porozumienia, wybudują konstrukcję tunelu pod Warszawą Wschodnią, w trakcie modernizacji stacji. Przyjęte rozwiązanie umożliwi późniejsze zrealizowanie inwestycji drogowej bez konieczności ingerencji w infrastrukturę kolejową. Ograniczy to zmiany w ruchu pociągów.
Tunel nie tylko dla aut
W tunelu pod stacją przewidziano: drogę, linię tramwajową, chodnik, ścieżkę dla rowerzystów. Planowane jest funkcjonalne połączenie przystanku tramwajowego ze stacją. Warszawa Wschodnia stanie się wygodniejszym węzłem przesiadkowym, łączącym kolej z komunikacją miejską. Nowy ciąg komunikacyjny pod stacją to długo oczekiwane połączenie dwóch dużych warszawskich dzielnic.
- Jaki procent pociągów ma opóźnienia? Znamy najnowsze dane Urzędu Transportu Kolejowego
- Oto najpopularniejsze oszustwa internetowe w sieci. Jak się przed nimi ochronić?
– Prace przewidziane na warszawskiej linii średnicowej do doskonała okazja do przebudowy ciągów komunikacyjnych zlokalizowanych w okolicach głównych stacji kolejowych Warszawy. Cieszę się, że udało się zawrzeć porozumienie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy na budowę tunelu drogowego w ciągu ulicy Tysiąclecia pod Warszawą Wschodnią, ponieważ inwestycja ta znacząco poprawi komunikację na styku Pragi Północ i Pragi Południe, umożliwiając mieszkańcom sprawne podróże aglomeracyjne i dalekobieżne – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Linia średnicowa w modernizacji
– Przebudowa linii średnicowej w Warszawie to jedno z najważniejszych zaplanowanych zadań kolejowych. Efektem inwestycji będą lepsze możliwości podróży pociągami aglomeracyjnymi i dalekobieżnymi przejeżdżającymi przez centrum Warszawy. Mieszkańcy i dojeżdżający do stolicy zyskają sprawniejszą i bardziej przewidywalną kolej. Przy okazji inwestycji na linii średnicowej – tam, gdzie to jest możliwe, korzystnie zmienia się komunikacja drogowa – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych.
PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują dokumentację projektową dla stacji Warszawa Wschodnia i linii średnicowej od Warszawy Wschodniej do Warszawy Zachodniej. W 2023 roku planowane jest ogłoszenie przetargu na przebudowę stacji Warszawa Wschodnia oraz odcinka do Warszawy Centralnej.
Inwestycja zapewni większe możliwości sprawnych połączeń dalekobieżnych i aglomeracyjnych. Warszawa Śródmieście zostanie rozbudowana i z przystanku zmieni się w stację. Dobudowane zostaną tory, poprawiona będzie dostępność do pociągów. Do przebudowy planowany jest przystanek Warszawa Ochota.
REKLAMA
Prace te są elementem modernizacji tak zwanej linii średnicowej w stolicy, która przebiega przez ścisłe centrum miasta. Jest to jedna z najbardziej uczęszczanych tras kolejowych w Polsce. Rozpoczyna się ona na dworcu Warszawa Zachodnia i wiedzie częściowo w tunelu pod Alejami Jerozolimskimi, przez Powiśle, na moście nad Wisłą, do dworca Warszawa Wschodnia. Korzystają z niej zarówno przewoźnicy aglomeracyjni, regionalni, jak i dalekobieżny przewoźnik PKP Intercity.
W tej chwili trwa przebudowa dworca Warszawa Zachodnia. Zyska on nowoczesne, zadaszone perony, a przy dworcu znajdzie się duży węzeł komunikacyjny – komunikacja kolejowa zostanie zintegrowana z komunikacją miejską. Zakończenie tych prac przewidziane jest na przyszły rok.
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA