Przekop Mierzei Wiślanej cieszy się poparciem Polaków. Są wyniki najnowszego sondażu

2022-06-11, 11:22

Przekop Mierzei Wiślanej cieszy się poparciem Polaków. Są wyniki najnowszego sondażu
Po otwarciu kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną wielkość przeładunków w elbląskim porcie wzrośnie do około pięciu milionów.Foto: Twitter/MI

O przekopie Mierzei Wiślanej "zdecydowanie pozytywnie" lub "raczej pozytywnie" wypowiedziało się 58 proc. ankietowanych - podał portal wPolityce.pl.

Portal wPolityce.pl opublikował w sobotę wyniki badania opinii publicznej, dotyczące oceny inwestycji polegającej na przekopie Mierzei Wiślanej. Badanie przeprowadziła na zlecenie portalu pracownia Social Changes.

"Zdecydowanie pozytywnie lub raczej pozytywnie wypowiada się o niej aż 58 proc. badanych. Krytyczne nastawienie deklaruje zaledwie 17 proc. respondentów. Co czwarty respondent nie ma zdania w tej sprawie" - podał portal wPolityce.pl.

Jak wskazano w publikacji, inwestycję popierają nie tylko wyborcy Zjednoczonej Prawicy (91 proc.), ale także 41 proc. zwolenników Koalicji Obywatelskiej i 53 proc. wyborców Polski 2050.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 3 do 6 czerwca 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1065 osób.

Przekop już prawie gotowy

Nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga już jest niemal na ukończeniu. Trwają ostatnie prace przy śluzie, która w tym celu została niedawno zalaną wodą. Termin kiedy po raz pierwszy przepłyną nim statki, czyli 17 września wydaje się nie zagrożony.

"Nowa droga wodna z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to odcinek o długości blisko 25 kilometrów. Sam kanał żeglugowy ma kilometr długości i pięć metrów głębokości" - napisał niedawno na Twitterze wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. 

Nowa droga wodna to jedna z priorytetowych inwestycji rządu. Ma wzmocnić suwerenność Polski i uniezależnić nasz kraj od zgody rosyjskiej strony na przepłynięcie przez Cieśninę Piławską - jedyne naturalne przejście z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany. Inwestycja umożliwi też rozwój portu w Elblągu i portów nad Zalewem Wiślanym. 

Warto też przypomnieć, że sam pomysł na budowę przekopu pojawił się już w czasach króla Stefana Batorego.

Czytaj także:

PAP/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej