more_horiz
Gospodarka

Cena węgla gwarantowana, a nie regulowana. Prof. Maliszewski: ustawa może być przyjęta przez Sejm w sierpniu

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 11:41
- Ceny węgla w Polsce w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosły dwukrotnie; spodziewamy się, że ustawa gwarantująca jego cenę na poziomie 996 zł zostanie przyjęta przez Sejm na początku sierpnia - powiedział szef Rządowego Centrum Analiz, sekretarz stanu w KPRM prof. Norbert Maliszewski.
Szef Rządowego Centrum Analiz powiedział, że interwencja ze strony rządu to nie wprowadzanie cen regulowanych, a gwarantowanych.
Szef Rządowego Centrum Analiz powiedział, że interwencja ze strony rządu to nie wprowadzanie cen regulowanych, a gwarantowanych.Foto: travelarium.ph/Shutterstock

Rada Ministrów w ubiegłym tygodniu przyjęła projekt ustawy, który zagwarantuje cenę tony węgla w wysokości 996 zł brutto, czyli tyle ile - według GUS - wyniosła średnia w ubiegłym roku.

Dopłaty wyrównujące cenę będą trafiać do zarejestrowanych podmiotów, które następnie mają sprzedawać węgiel klientom indywidualnym w cenie gwarantowanej.

Projekt przewiduje zakup do trzech ton przez każde gospodarstwo domowe.

Szok gospodarczy po pandemii

Sekretarz stanu w KPRM i szef Rządowego Centrum Analiz prof. Norbert Maliszewski powiedział, że jest to dobry kierunek.

- Trzeba poczekać na to, aż ta regulacja będzie wprowadzona przez Sejm. Spodziewamy się, że będzie to początek sierpnia - zaznaczył.

Prof. Maliszewski przypomniał, że cena węgla znacząco wzrosła wskutek uwarunkowań zewnętrznych, wśród których wymienił szok gospodarczy po pandemii, kryzys energetyczny spowodowany przez Putina oraz wojnę.

- To spowodowało, że ceny węgla wzrosły w porównaniu z zeszłym rokiem dwukrotnie - podkreślił.

Szef RCA powiedział, że interwencja ze strony rządu to nie wprowadzanie cen regulowanych, a gwarantowanych.

- Tak naprawdę, to nie jest cena regulowana, tylko gwarantowana, czyli państwo gwarantuje, że w sieci różnych dostawców, którzy zdecydują się na udział w programie, Kowalski może kupić węgiel za 996 zł - zaznaczył.

Dodał, że dane podmioty nadal będą mogły sprzedawać węgiel za wyższą cenę.


Nie będzie to pieniądz do ręki

W ubiegłym tygodniu minister klimatu i środowiska poinformowała, że podmioty, które się zdecydują na współpracę w programie cen gwarantowanych na węgiel, zobowiązane są do zarejestrowania się w nim i tym samym do zagwarantowania, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom w cenie gwarantowanej.

Minister powiedziała też, że programem wsparcia zostaną objęci odbiorcy indywidualni, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które używają węgla do ogrzewania.

- Nie będzie to pieniądz dawany do ręki obywatelowi - zaznaczyła minister Anna Moskwa.

Wyjaśniła, że z dopłaty będzie można skorzystać kupując węgiel w składzie prywatnym, który przystąpił do programu, lub zamawiając go przez sklep PGG. Tam trzeba będzie przedstawić zaświadczenie z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, co "daje prawo do otrzymania węgla w gwarantowanej cenie w limicie do 3 ton".

PR24.pl, PAP, DoS