more_horiz
Gospodarka

Projekt Slim VAT 3 trafił do konsultacji społecznych. Zawiera kilka znaczących zmian

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 12:00
Do konsultacji społecznych trafił projekt Slim VAT 3, czyli plan uproszczeń w rozliczeniach tego podatku dla przedsiębiorców. Wśród proponowanych rozwiązań jest m.in. nowa definicja "małego podatnika VAT". Zmieniają się również zasady korzystania z mechanizmu podzielonej płatności, czyli tak zwany split payment.
W projekcie Slim VAT 3 zmieniają się również zasady korzystania z mechanizmu podzielonej płatności, czyli tak zwany split payment.
W projekcie Slim VAT 3 zmieniają się również zasady korzystania z mechanizmu podzielonej płatności, czyli tak zwany split payment.Foto: Joanna Dorota/Shutterstock

Definicja "małego podatnika VAT" obejmuje obecnie osoby, które uzyskały brutto maksymalnie 1,2 mln euro przychodu rocznego. Po zmianach limit ten ma wynieść 2 mln euro brutto.

Dzięki temu status małego podatnika i możliwość kwartalnego rozliczania VAT otrzyma więcej przedsiębiorców.

Zniesienie "sztywnych" stawek

Doradca podatkowy Piotr Juszczyk zwraca uwagę, że w projekcie są też ważne zmiany dotyczące sankcji w przypadku nieprawidłowości w podatku VAT. Obecnie sankcje VAT-owskie za nieprawidłowości przy rozliczaniu tego podatku bazują na stawkach 15-, 20- i 30-proc.

Projekt Slim VAT 3 ma znieść te "sztywne" stawki na przedziały do 15, 20 i 30 proc. Nie zmieni się jedynie najwyższa 100-proc. stawka.


Posłuchaj
00:22 Projekt Slim VAT 3 trafił do konsultacji społecznych.mp3 Projekt Slim VAT 3 trafił do konsultacji społecznych (IAR)

 

W projekcie Slim VAT 3 zmieniają się również zasady korzystania z mechanizmu podzielonej płatności, czyli tak zwany split payment. Obecnie, gdy przedsiębiorca otrzymuje płatność za fakturę, kwota podatku od towarów i usług trafia na odrębny subrachunek przeznaczony tylko do rozliczania się z fiskusem. Z tego rachunku można opłacać wyłącznie podatek dochodowy, VAT oraz składki ZUS. Projekt nowej ustawy zakłada możliwość opłacania ze wspomnianego rachunku także podatku handlowego czy cukrowego.


Zmiana w działaniu WIS

Projekt Slim VAT 3 zakłada także zmianę w działaniu Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS). To stosunkowo nowa instytucja, która pozwala podatnikowi uzyskać potwierdzenie tego, jaką stawkę podatku VAT ma zastosować do transakcji ze względu na rodzaj świadczonych usług czy sprzedawanych towarów.

Slim VAT 3 wprowadzi możliwość wystąpienia o wydanie WIS również w zakresie podatku akcyzowego. Zniesiona zostanie też opłata za uzyskanie takiej informacji (do tej pory było to 40 zł. od każdego zapytania).

PR24.pl, IAR, DoS