more_horiz
Gospodarka

Dobry rok Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej. Sztandarową inwestycją fabryka Mercedes-Benz

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 09:42
28 inwestycji o wartości ponad 7 mld zł pozyskała w ubiegłym roku Wałbrzyska Strefa Ekonomiczna Invest-Park. To najlepszy w historii wynik tej strefy pod względem wartości deklarowanych nakładów inwestycyjnych.
W latach 2023-2027 Mercedes-Benz zamierza przeznaczyć ponad 1 mld euro na inwestycję w zakład, w którym będą produkowane duże, elektryczne samochody dostawcze.
W latach 2023-2027 Mercedes-Benz zamierza przeznaczyć ponad 1 mld euro na inwestycję w zakład, w którym będą produkowane duże, elektryczne samochody dostawcze.Foto: Shutterstock/josefkubes

W noworocznym podsumowaniu działalności wałbrzyskiej strefy podkreślono, że nakłady inwestycyjne zadeklarowane w ubiegłym roku przez firmy lokujące swoją działalność na terenie strefy przyczynią się do stworzenia ponad 3,2 tys. miejsc pracy.

Głównie przemysł samochodowy

Jak podano, wśród nowych inwestorów znajdują m.in. firmy z obszaru przemysłu samochodowego - zakłady przetwarzania baterii litowo-jonowych czy producenci komponentów ułatwiających recykling w branży automotive.

Wśród nich są zarówno firmy polskie, jak i te z kapitałem zagranicznym.

1 mld euro na inwestycję

Największą inwestycją ogłoszoną w zeszłym roku, która zostanie zrealizowana na terenach WSSE, jest budowa kolejnej fabryki Mercedes-Benz w Jaworze (Dolnośląskie).

W latach 2023-2027 niemiecki producent aut zamierza przeznaczyć ponad 1 mld euro na inwestycję w zakład, w którym będą produkowane duże, elektryczne samochody dostawcze oparte na architekturze VAN.EA.

W nowej fabryce zatrudnienie znajdzie około 2,5 tys. osób.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS