more_horiz
Gospodarka

PGE buduje sieć LTE 450 MHz dla sektora energetycznego. "To jeden z elementów inwestycji w dystrybucję"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 12:38
W ciągu najbliższego 1,5 roku zbudujemy sieć LTE 450 MHz, którą będziemy oferować też innym grupom energetycznym - ocenił prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Dodał, że firmy energetyczne do 2030 r. mają zamiar zainwestować w dystrybucję 130 mld zł.
Plan działania PGE w Programie LTE450 zakłada wdrożenie i uruchomienie do 2025 r. podstawowych usług łączności w sieci oraz dalszą rozbudowę zasięgu.
Plan działania PGE w Programie LTE450 zakłada wdrożenie i uruchomienie do 2025 r. podstawowych usług łączności w sieci oraz dalszą rozbudowę zasięgu.Foto: Shutterstock/Harmony Video Production

Prezes PGE uczestniczył w zorganizowanej w Senacie konferencji pt. "Inwestycje w sieci przesyłowe i dystrybucyjne jako element transformacji energetycznej Polski". Jak przekazał, firmy energetyczne na dystrybucję, w tym na budowę sieci energetycznych, do 2030 r. chcą wydać 130 mld zł.

Przypomniał, że obecnie rocznie to jest ok. 8 mld zł i "ta kwota musi się zwiększyć". Zaznaczył, że w tej materii przedsiębiorstwa liczą na środki europejskie.

Uruchomienie sieci do 2025 r.

Wojciech Dąbrowski podkreślił, że jednym z elementów inwestycji w dystrybucję jest budowa przeznaczonej dla sektora energetycznego sieci radiowej LTE 450 MHz. Projekt realizowany jest przez PGE.

- Tę łączność jak zbudujemy, myślę, że to nastąpi w przeciągu najbliższego 1,5 roku, będziemy tę usługę oferować naszym kolegom z innych grup energetycznych - poinformował.

Wyjaśnił, że sieć LTE 450 MHz ma być wydzielona z innych sieci; ma być również zabezpieczona.


PGE ogłosiła przetarg na zakup i wdrożenie komponentów sieci radiowej LTE 450 MHz pod koniec marca 2022 roku. Jak informowała wówczas spółka, plan działania w Programie LTE450 zakłada wdrożenie i uruchomienie do 2025 r. podstawowych usług łączności w sieci LTE450 oraz dalszą rozbudowę zasięgu, a także rozwój nowych usług przeznaczonych dla energetyki. Zakres wdrożenia przewiduje również realizację prac poza Grupą PGE, w szczególności dla innych podmiotów z sektora energetyki.

Obniżenie rachunków dla odbiorców

Wojciech Dąbrowski dodał, że w ramach inwestycji dystrybucyjnych w ciągu najbliższych lat spółki energetyczne będą wymieniać liczniki na inteligentne. Jak podkreślił, będą one optymalizować zapotrzebowanie na energię, co w konsekwencji doprowadzi do obniżenia rachunków dla odbiorców.

Prezes PGE zwrócił ponadto uwagę, że inwestycje przewidywać będą także m.in. prowadzenie linii energetycznych pod ziemią, co ma zwiększyć ich bezpieczeństwo i poprawić niezawodność przesyłu energii.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS