Wzrost nakładów na OZE w skali globalnej. PIE: inwestycje w czystą energię muszą być podwojone

2023-02-04, 09:39

Wzrost nakładów na OZE w skali globalnej. PIE: inwestycje w czystą energię muszą być podwojone
Na Mazowszu powstanie nowa farma fotowoltaiczna PGE.Foto: Shutterstock/Mark Agnor

Inwestycje w czystą energię muszą być podwojone do 2030 r. - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zaznaczyli, że tzw. zielone inwestycje, istotne szczególnie dla Europy, pozwalają uniezależnić się od surowców z Rosji.

Eksperci PIE zwrócili uwagę, że inwestycje energetyczne to kluczowe działanie przeciwdziałające kryzysowi "w celu odciążenia konsumentów, utrzymania się na drodze do neutralności klimatycznej i pobudzenia ożywienia gospodarczego".

Podkreślili, że tzw. zielone inwestycje, istotne szczególnie dla Europy, pozwalają uniezależnić się od surowców z Rosji.

"W 2022 r. inwestycje wzrosną o 8 proc. i osiągną wartość 2,4 bln dolarów, czyli znacząco powyżej poziomów sprzed pandemii, z czego w czystą energię 1,4 bln dolarów" - wskazał PIE, powołując się na szacunki Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

Nadmiarowe zyski koncernów

"Do 2030 r. skala inwestycji w czystą energię musi być przynajmniej podwojona, żeby osiągnąć deklarowane cele" - podkreślili eksperci w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Wskazali, że największy wzrost inwestycji w energetyce następuje w zakresie źródeł odnawialnych, sieci elektroenergetycznych i efektywnego końcowego wykorzystania energii.

Inwestycje w ropę, gaz, węgiel i niskoemisyjne paliwa to obszary, w których wartość inwestycji pozostaje poniżej poziomów sprzed pandemii w 2019 r. Zauważono, że jest taki, mimo wysokich cen surowców od 2019 r., które "generują bezprecedensowe zyski dla dostawców".


W ocenie ekspertów obecna sytuacja daje szansę koncernom z sektora ropy i gazu na pokazanie, jak poważnie chcą być zaangażowani w transformację.

"Szacowane tzw. nadmiarowe zyski dla nich wyniosą ok. 2 bln dolarów w 2022 r., skutkując rekordowym zyskiem całkowitym w wysokości 4 bln dolarów" - stwierdzili analitycy.

"Przy czym średnio wydatki na czystą energię wynoszą ok. 5 proc. ich wydatków kapitałowych i jest to pięciokrotny wzrost w porównaniu z 2019 r." - dodano.

ExxonMobil pozywa KE

Analitycy przywołali przykład ExxonMobil - jednego z 10 największych koncernów naftowych, który pod koniec stycznia ogłosił wyniki za 2022 r. z rekordową wysokością swoich zysków na poziomie 56 mld dolarów (wzrost 142 proc. rdr). Poprzedni rekord w 2008 r. wyniósł 45 mld dolarów, gdy ceny ropy sięgały 142 dolarów za baryłkę.

Jednocześnie spółka odnotowała stratę 1,3 mld dolarów w IV kwartale z tytułu wprowadzenia przez UE nowych podatków, ale też przez utratę wartości aktywów, związaną z wywłaszczeniem z projektu Sachalin-1 w Rosji.

PIE przypomniał również, że ExxonMobil pozywa KE przed Trybunał Sprawiedliwości UE za wprowadzenie tzw. opłaty solidarnościowej od części zysków.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej