more_horiz
Gospodarka

Ponad 14 tys. Ukraińców założyło w Polsce firmy. "To jest ich wkład w naszą gospodarkę"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 09:09
Ponad 420 tys. Ukraińców dostało już pozwolenia na pracę według prostszych przepisów. Ponad 14 tys. założyło w Polsce firmy. I to jest ich wkład w naszą gospodarkę - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Ukraińcy podejmują legalną pracę w Polsce.
Ukraińcy podejmują legalną pracę w Polsce. Foto: Shutterstock/Rbbernard

Szefowa resortu finansów w wywiadzie dla "DGP" podała, że według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego wartość pomocy publicznej przeznaczonej na uchodźców z Ukrainy oraz wsparcia prywatnego w 2022 r. wyniosły ok. 1 proc. PKB, nie wliczając w to pomocy militarnej. - Jest to przede wszystkim nasz obowiązek moralny. Aż trzy czwarte Polaków zaangażowało się w pomoc uchodźcom i przekazało na to 9–10 mld zł. Po raz kolejny zdaliśmy egzamin z solidarności - powiedziała gazecie Rzeczkowska.

Uchodźcy z Ukrainy. Źródło: PAP Uchodźcy z Ukrainy. Źródło: PAP


Minister finansów dodała, że ponad 420 tys. osób dostało już pozwolenia na pracę według prostszych przepisów, zaś ponad 14 tys. Ukraińców założyło w Polsce firmy. - I to jest ich wkład w naszą gospodarkę. W ubiegłym roku, gdy konsumpcja prywatna spadała w związku z wojną i rosnącą niepewnością, istotnym elementem, który ją podtrzymywał, była właśnie obecność obywateli Ukrainy w Polsce - oceniła.

Jak przekazała, według wstępnych szacunków dotyczących zapłaconych przez Ukraińców podatków i składek - bez względu na to, kiedy do nas przyjechali - ich wartość to ponad 13,5 mld zł.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib