X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ukraińcy pracujący w Polsce wyjadą za Odrę?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 07:49
Polskim przedsiębiorcom brakuje pracowników, a może być jeszcze trudniej, bo o tych samych będą konkurować wkrótce z Niemcami. Nasi zachodni sąsiedzi otwierają szerzej swój rynek pracy dla  przybyszów spoza Unii Europejskiej, czyli faktycznie Ukraińców. A to może oznaczać kłopoty dla polskich firm.
Audio
  • Ukraińcy pracujący w Polsce wyjadą za Odrę? (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Najczęściej na czarno zatrudniają cudzoziemców w Polsce niewielkie firmy budowlane.
Najczęściej na czarno zatrudniają cudzoziemców w Polsce niewielkie firmy budowlane.Foto: Pixabay

Odpływ Ukraińców z Polski do Niemiec i generalnie do krajów Europy Zachodniej to jest  bardzo poważne zagrożenie dla nas, bo tam zarabia się więcej i w euro  - mówi Jakub Binkowski ze Zrzeszenia Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak dodaje, potrzebne jest stworzenie jasnej polityki migracyjnej oraz ścieżki nabywania prawa do stałego pobytu czy dojścia do obywatelstwa, a także uproszczenie procedur dla pracowników z najpopularniejszych kierunków. Związek takie zmiany postuluje od kilku lat.

Wyższe zarobki dla niewykwalifikowanych

Natomiast po stronie rządowej dotąd nie zadziało się prawie nic - dodaje Binkowski. Tomasz Szpikowski z Bergman Engineering potwierdza, że dla kilku branż sytuacja robi się niebezpieczna. Wskazuje, że w takich branżach jak rolnictwo czy budowlanka, gdzie znajomość języka nie jest koniecznie wymagana, pracownik za Odrą może zarobić kilkukrotnie więcej niż w Polsce i, po wyjeździe, może do naszego kraju już nie wrócić. Problem może dotyczyć zwłaszcza tych osob, którzy tylko pracują w danym kraju, a pieniądze wysyłają na Ukrainę. Zdaniem Tomasza Szpikowskiego obawy nie powinny natomiast dotyczyć pracowników wykwalifikowanych, bo w ich przypadku stawki po obu stronach Odry nie są już tak różne.

Ukraińcy chcą do nas wracać

Firma Personnel Service zapytała na Ukrainie o pracę w Polsce tych Ukraińców, którzy już u nas pracowali. Luiza Rosłon z biura prasowego Personnel Service mówi, że obecnie aż 57 procent z nich chce do nas z powrotem wrócić do pracy. To o 5 procent mniej niż w poprzednim badaniu, ale to wciąż dużo. 3 na 4 Ukraińców chciałaby popracować w Polsce jeszcze dłużej niż pół roku. I właśnie - wskazuje Luiza Rosłon - pozytywne podejście do przedłużenia okresu legalnej pracy łączy dziś pracowników z Ukrainy i pracodawców.

Na stałe w naszym kraju zostać chciałby co dziesiąty Ukrainiec.

Ponad 83 procent polskich pracowników, którzy mieli do czynienia z Ukraińcami deklaruje wobec nich stosunek bardzo pozytywny, pozytywny lub neutralny.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Zobacz więcej na temat: Ukraina praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak