X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zarobki nauczycieli wciąż za małe. Jak to zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 15:43
O żądaniach płacowych w budżetówce, i granicach tych żądań, w tym o płacach nauczycieli w kontekście zapowiedzi „odejścia od tablicy” i zapowiadanych podwyżkach przez MEN, mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
Audio
  • O żądaniach płacowych w budżetówce, i granicach tych żądań, w tym o płacach nauczycieli w kontekście zapowiedzi „odejścia od tablicy” i zapowiadanych podwyżkach przez MEN, mówili goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24. /Anna Grabowska/.(Cz. 1)
  • Skąd wziąć pieniądze na podwyżki dla nauczycieli, zastanawiali się goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska/.(Cz. 2).
Propozycje MEN dla nauczycieli: 2,5 tys. zł brutto dla nauczyciela na stażu.
Propozycje MEN dla nauczycieli: 2,5 tys. zł brutto dla nauczyciela na stażu.Foto: shutterstock, ESB Professiona

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej, Przemysław Kwiecień z X-Trade Broker oraz Kamil Maliszewski z mBanku.

Agnieszka Durlik przypomina, że coraz więcej grup zawodowych opłacanych z budżetu państwa – policjantów, lekarzy, pielęgniarek ma ochotę na podwyżki, słysząc o bardzo dobrej sytuacji gospodarczej w kraju.

Płace to jedno, trzeba też patrzeć na pensum

− W przypadku nauczycieli trzeba też patrzeć na pensum nauczycielskie dotyczące czasu pracy i okresów wakacji, które w porównaniu z innymi etatami są inne. Dlatego dojrzewamy chyba do dyskusji narodowej w tej sprawie  - mówi Agnieszka Durlik.

Propozycje MEN dla nauczycieli: 2,5 tys. zł brutto dla nauczyciela na stażu

Prowadząca audycję Anna Grabowska przypomina, że w nowym rozporządzeniu MEN ws. minimalnych stawek, proponuje się aby stażysta zarabiał ponad 2,5 tys. zł brutto, nauczyciel kontraktowy 2611 zł a mianowany prawie 3 tys. zł. Łączna podwyżka planowana na 3 lata ma wynieść ponad 800 zł.

Kamil Maliszewski: zarobki nauczycieli w Polsce są skandalicznie niskie

Kamil Maliszewski zauważa, że żądanie płacowe zgłaszane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, wynoszące 1000 zł, może wydawać się bardzo duże, wręcz niespełnialne pod względem kosztów budżetowych, może jednak znaleźć uzasadnienie.

−Jak wynika ze statystyk międzynarodowych, to płace polskich nauczycieli wypadają najgorzej w Europie poza Słowacją.  Dochodzą do tego oczywiście dodatki finansowane przez samorządy. To sprawia, że płace nauczycieli są skandalicznie niskie, zniechęcają do wykonywania zawodu nauczyciela, stąd od wielu lat mamy selekcję negatywną i widać tę sytuacje w szkołach – brakuje nauczycieli fizyki, matematyki. A jeśli dodać, jak dziwne programy są finansowane z budżetu – np. ten ostatni dotyczący cen prądu, to trudno się dziwić nauczycoielom. – mówi Maliszewski.

Jak zauważa jednak prowadząca audycję, z wypowiedzi agencji zatrudnieniowych wynika, że tylko jedna grupa nauczycieli nie ma problemu z zatrudnieniem poza branżą– to nauczyciele języków obcych.

Kamil Maliszewski zauważa jednak, że jeśli nauczyciel zna język angielski i jest matematykiem, to na pewno nie zatrudni się w szkole, gdzie będzie zarabiał ok. 1700 zł na rękę i to przez długi okres czasu, gdyż minister Zalewska wydłużyło w dodatku drogę awansu nauczycieli.

Goście zastanawiali się, czy rozwiązaniem nie mogły by być podwyżki dla najniżej zarabiających, podobnie jak zapowiada resort obrony wobec szeregowych, których najbardziej brakuje w armii, bo to przyciągnęłoby do zawodu wielu młodych ludzi.

Żądania ZNP mogą kosztować budżet ok. 15 mld zł a propozycje MEN ok. 6 mld zł.

Anna Grabowska, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od 1 września nauczyciele będą zatrudniani wyłącznie na etat

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 18:46
Od 1 września nauczyciele mogą być zatrudniani wyłącznie na etat. Dotyczy to wszystkich placówek zarówno publicznych jak i prywatnych. I wszystkich pracowników pedagogicznych, czyli także logopedów czy psychologów. Obowiązek nakłada nowy artykuł dodany do Karty Nauczyciela i jest de facto wzmocnieniem już obowiązujących przepisów.
rozwiń zwiń